Deca se najčešće otruju lekovima i kućnim hemikalijama

Svake godine od posledica povreda i trovanja u novosadskoj Dečijoj bolnici završi oko 800 mališana, a neretko i sa smrtnim ishodom, pokazuju podaci Službe za zdravstvenu zaštitu dece. Za sasvim malu decu mogu biti opasne i kapi za nos, poručuju toksikolozi i opominju roditelje da budu oprezniji pri odlaganju lekova.
 
Povrede pre bolesti
 
Vodeći uzrok smrti mališana nakon prve godine života jesu povrede a ne zarazne bolesti, kao što se najčešće misli. Kako dete raste, raste i broj povreda, kako u kući, tako i na igralištu, vrtiću i u saobraćaju, priča za Press dr Aleksandra Stojadinović, načelnica pedijatrije u Dečijoj bolnici.
 
– Mala deca najčešće se truju lekovima, jer ih u kući ima puno i lako su dostupni – sedativa ima u maminoj tašni, tako da deca vrlo lako mogu da dođu do njih. Osim toga, pakuju se neadekvatno, sa poklopcima koji se lako otvaraju, a roditelji ih često ostavljaju na lako dostupnim mestima – objašnjava Stojadinovićeva.
 
Za mališane mogu biti opasni i lekovi koje uglavnom smatramo bezbednim, kao što su kapi za nos i sirup „paracetamol“, koji se koristi za snižavanje temperature. Problem je ako se koriste u neodgovarajućim količinama, kaže klinički toksikolog dr Svetlana Kuzmanović.
 
Kuvanje opasno
 
– Često se desi da roditelji nepažnjom daju deci pogrešan lek ili preveliku dozu, koja može izazvati trovanje. Pored toga, razni rastvarači, benzin i izbeljivači se presipaju u flaše od sokova, pa ih deca popiju. Često nam dolaze i mališani koji su pojeli otrov za miševe u granulama, jer misle da su bombone. Teška trovanja izazivaju i pesticidi, a imali smo slučaj da je dete došlo u bolnicu jer je pregrizlo seme ricinusa, koje sadrži opasne otrove i može izazvati smrt. Trovanja ovog tipa dešavaju se kod dece do pete godine, pa roditelji treba da budu oprezni, da lekove drže na nedostupnom mestu pod ključem – smatra dr Kuzmanović.
 
Prema rečima hirurga dr Dušanke Dobanovački, najčešće povrede kod mališana do druge godine jesu povrede glave i lica, kao i opekotine.
 
– Polovina opekotina dešava se kada roditelji barataju vrućim stvarima sa detetom u rukama – kuvaju, sipaju vrelu kafu ili supu! Kod starije dece dešavaju se lomovi tokom vožnje bicikla, rolera, nepažnje u saobraćaju i tokom bavljenja sportom – precizira Dobanovačka.

Korisni saveti
 
Lekari upozoravaju roditelje da pažljivo odlažu lekove i da ih čuvaju zaključane, najbolje na najvišim policama u stanu. Sklonite ih tamo kada dete ne gleda, jer su mališani radoznali, pa će na sve načine probati da se popnu i dohvate lekove. Sredstva za čišćenje ne smeju se presipati u ambalažu od sokova i drugih napitaka, a najbolje je i njih držati pod ključem. Otrovi za miševe i bubašvabe moraju se sklanjati daleko od dece jer ih deca pojedu umesto bombona.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE