NIS ulaže 400 miliona evra u zaštitu životne sredine

Naftna industrija Srbije (NIS) uložiće do 2015. godine oko 400 miliona evra u projekte zaštite životne sredine, što je 6,5 puta više od sredstava koja su za tu svrhu planirana kupoprodajnim ugovorom, najavio je NIS na Međunarodnoj ekološkoj konferenciji o upravljanju otpadom.

Budući koraci NIS-a na upravljanju otpadom podrazumevaju primenu još savremenijih tehnologija, koje će omogućiti maksimalno recikliranje otpadnih tokova, istaknuto je juče na skupu koji se u organizaciji „Gaspromnjefta“, održava u Poslovnom centru NIS-a u Novom Sadu.

Zaštita životne sredine predstavlja okosnicu poslovanja NIS-a i jedan od stubova politike održivog razvoja. Strateškim ciljevima do 2015. godine predviđeno je potpuno usaglašavanje sa evropskim i nacionalnim principima zaštite životne sredine, kao i unapređenje tehnologija i proizvoda i izgradnja novih postrojenja, navodi se u saopštenju te naftne kompanije.

Upravljanje otpadom u NIS-u podrazumeva tretman istorijskog zauljenog otpada, kao i zauljene zemlje i muljeva, za šta se koriste savremene metode poput bioremedijacije, dok je u Novom Miloševu izgrađena savremena deponija isplake, po najvišim svetskim standardima.

Tokom projekta sanacije istorijskog zagađenja, od 2010. do danas tretirane su 84 isplačne jame, pa je zemljište ponovo pogodno za poljoprivrednu proizvodnju.

NIS je na konferenciji predstavio svoju organizaciju rada na tretiranju zauljenog otpada, kao i primenu metode geoelektričnog skeniranja. Ta metoda se u NIS-u pokazala kao vrlo pouzdana za otkrivanje kontaminacije podzemnih voda ugljovodonicima, nastale kao posledica bombardovanja 1999. godine kada se rušenjem rafinerijskih postrojenja jedan deo nafte i naftnih derivata izlio u zemljište i podzemne vode.

U toku je nabavka modernije opreme za izvođenje skeniranja koja će omogućiti 3D prikupljanje podataka kako bi se još tačnije definisale kontaminirane lokacije i omogućila preciznija obrada podataka.

Cilj dvodnevne konferencije o otpadu u Novom Sadu jeste uspostavljanje unapređenog sistema upravljanja otpadom kroz efikasno korišćenje najbolje prakse u svetu. Na tom stručnom skupu učestvovaće predstavnici Republičkog ministarstva za životnu sredinu, rudarstvo i prostorno planiranje, Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine, stručnjaci Gasprom njefta i NIS-a, kao i međunarodne kompanije Njefte Tehnologii, Argus Pipeline Services, Brem Group, Yunirisk, Fugro i drugi.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE