Forbes predstavio najveće kompanije na svetu

Forbsova lista najvećih kompanija sveta zasnovana je na proceni prodaje, profita, imovine i tržišne vrednosti preduzeća, a ovogodišnja lista ponovo otkriva dinamiku globalnog poslovanja. Na listi se našlo 2.000 kompanija iz 66 zemalja sa ukupnim prihodom od 36 biliona dolara, koji je u odnosu na prethodnu godinu porastao 12 odsto. Profit tih kompanija iznosi 2,64 biliona dolara, 11 odsto više nego 2010, a vrednost njihove imovine je 149 biliona dolara, osam odsto više nego prethodne godine.
 

I dalje dominiraju SAD sa 524  i Japan sa 258 kompanija. Na trećem mestu nalazi se tržište Kine, a posebno se izdvajaju Tajland, Filipini, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati gde je zabeležen rast na osnovu sva četiri kriterijuma.

Forbes je listu podelio u četiri sektora : Azijsko-Pacifički (sa 733 kompanije), Evropa, Bliski Istok i Afrika (605), SAD (524) i Centralna i Južna Amerika (145). Samo je na području Sjedinjenih Država zabeležen rast u sva četiri pokazatelja. Azijsko-Pacifički region, kao najveći po broju kompanija, prednjači po rastu prodaje do 26 odsto, rastu profita do 29 odsto i rastu aktive do 19 odsto. SAD je jedini region koji je povećao tržišnu vrednost u odnosu na prethodnu godinu i to od 6 odsto na ukupnu vrednost od 13 milijardi dolara, što je značajno više u odnosu na ostale regione.

Analiza pokazuje da uprkos previranjima u finansijskom sektoru, banke i raznovrsne finansijske kompanije i dalje dominiraju sa ukupno 478 kompanija od 2.000 na listi, a pre svega zahvaljujući ukupnoj vrednosti njihove imovine. Naftna i industrija gasa, sa 131 kompanijomn, rezultirale su najvišom prodajom i profitima, iako ovaj sektor nije bio lider u rastu tokom protekle godine.

U Forbes-ovom devetom godišnjem rangiranju, najprofitabilnija kompanija na svetu ove godine po prvi put je Exxon Mobil. Prošlogodišnja najbolje rangirana kompanija JPMorgan Chase sada se nalazi na drugom mestu u svetu, a slede General Electric, holandski Royal Dutch Shell, kineski ICBC.

Gledajući dalje listu, u prvih 25 izdvajaju se Apple koji je preuzeo titulu „najvrednije“ kompanije napredujući 25 mesta, čime je zauzeo 22 mesto. BP koji ove godine zauzima 11. mesto prošle godine nalazio se na nezavidnom 390, a ključ uspona nalazi se u profitabilnosti, odnosno preokretanju neto gubitka od 3,3 milijarde dolara u 2010. godini u neto prihod od 26 milijardi ostvaren tokom prošle godine.
 
Rast profita automobilske industrije doveo je i do rasta zarade industrije drugih trajnih potrošnih dobara i to u iznosu od 95 odsto. u prvih 100 kompanija nalazi se deset proizvođača automobila.

Nemački „Volkswagen“, najveći evropski proizvođač vozila, stigao je na 17. mesto, ispred japanske „Toyote“ koja je sa lanjske 55. došla na 25. poziciju na listi, kao druga među autokompanijama, preneo je „Detroit News“.
 

Drugi nemački konglomeratDaimlerje 37, ispred američkog Fordakoji se našao na 44 mestu. JapanskaHondaje zauzela 59. poziciju, ispred grupe BMW koja je 61. AmeričkiGeneral motors„, najveći proizvođač vozila po obimu prodaje je 63, ispredNissanakoji je 85, i južnokorejskog Hyundai-a“ na 96 mestu. „Mitsubishi„, japanski konglomerat u okviru koga posluje firma „Mitshubishi motors“, nalazi se na 95. mestu. Francuski „Renault“ zauzeo je 187 mesto, kineski SAIC je 232, a južnokorejska „Kia“ je na poziciji 253. Italijanski „Fiat“, matična kompanija američkog „Chrysler“ je na 314. mestu, indijska grupacija „Tata“, vlasnik britanske alijanse „Jaguar-Land rover“ je 348.
 

Kompletnu listu najvećih kompanija sveta možete pogledati ovde
 
I.Mihajlović

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE