
Najčešće se falsifikuju novčanice od 500 i 1000 dinara
Falsifikovanje novca nije samo problem u Srbiji, već i u celom svetu. Ali dok se u svetu uglavnom radi na prevenciji, u Srbiji sve završava u crnoj hronici ili upozorenjima građanima da obrate pažnju na lažne novčanice.
Nedavno je Narodna banka upozorila na lažne novčanice od 2000 dinara, nakon što je prijavljeno devet novčanica od 2.000 dinara za koje se sumnja da su falsifikovane. Zaposleni u trgovinskim lancima upozoreni su da budu posebno oprezni jer su se novčanice ove vrednosti našle na meti falsifikatora.
Predstavnici ove institucije danas su rekli za Blic da se ipak u Srbiji najčešće falsifikuju novčanice od 500 i 1.000 dinara, jer ih je vrlo lako ubaciti u promet, a zarada na količini je sasvim dovoljna. Kad je reč o evrima, u Srbiji je najviše lažnjaka od 100 evra.
U policiji objašnjavaju da su falsifikati sada sve kvalitetniji i da se izrađuju uz pomoć računara, skeniranjem i od sve kvalitetnijeg papira. „Svakodnevno nam građani prijavljuju da su dobili kao fizička lica, ili kao radnici u prodavnicama, menjačnicama, novčanice za koje sumnjaju da su falsifikat.“
Policija utvrđuje serijske brojeve i ulazi u trag poreklu novčanice putem specijalnih istaživačkih tehnologija. „Međutim, falsifikatori su sve ozbiljniji, često rade u saradnji sa kriminalnim strukturama iz inostranstva i opremljeni su najmodernijim tehnologijama. Osim što pokušavaju da kopiraju sve vidove zaštite na novčanici, nabavljaju specijalan papir iz Kine kako bi napravili novčanice što vernije originalu,“ kažu za Blic u policiji.
A kako se to radi u svetu? Državna banka Kanade u opticaj je pustila plastične novčanice od plastičnih polimera upravo zbog sve učestalijih slučajeva falsifikovanja koji su se dešavali prethodnih decenija. Na njenoj izradi radili fizičari, hemičari i inžinjeri i da su materijali od kojih je izrađena i tehnika njene izrade najsigurniji do sada, pa će i falsifikovanje ove novčanice biti nemoguće, tj. eventualni pokušaji falsifikovanaj biće lako uočljivi.