Ministarstvo odredilo premije za industrijsko bilje

Država će poljoprivrednicima davati premije od tri dinara po kilogramu soje, suncokrta i uljane repice, saznaje „Dnevnik”, a premija za šećernu repu iznosiće pedeset para po kilogramu.
 
Uredbe o biljnoj proizvodnji oko kojih se ovih dana digla velika prašina još nisu obnarodovane i kasne preko svake mere, ali je jasno da se odustalo od subvencija po hektaru, odnosno mere „14.000 dinara” i da se prešlo na premiranje po prinosima.

– Trebalo je mere doneti ranije jer je već i setva uveliko u toku, ali nikada nije kasno za dobre uredbe – kaže za „Dnevnik” direktorka Poslovne zajednice za industrijsko bilje Olga Čurović. – Važno je da su donete mere podsticaja i da će one da se odnose samo na predatu robu, odnosno količine koje budu otkupljene i prerađene u našoj industriji jer smo do sada imali slučaj da deo roda industrijskog bilja ode u susedne zemlje, recimo Hrvatsku, koja daje velike stimulacije za otkupljene poljoprivredne proizvode.

Po njenim rečima, ova mera je dobra i zbog toga što će se na taj način podstaći povećanje površina pod industrijskim biljem.

– Reč je o dugoročnoj meri i njene pune efekte možemo očekivati dogodine. Kada smo ranije imali sistem premiranja po kilogramu, od 2002. do 2005. godine, šećernom repom je bilo zasejano 70.000 hektara i nadam se da ćemo te površine vratiti. Pod suncokretom je, dok je davana državna podrška po kilogramu, bilo 200.000 hektara, što bismo svakako mogli ostvariti, a imamo i proizvodne i prerađivačke mogućnosti – kaže Olga Čurović.

Ona napominje da setva uljarica kreće iduće nedelje, te da će uljare, odnosno prerađivačka industrija, soju i suncokret sigurno plaćati po tržišnim cenama, a referentna će biti Berza u Budimpešti. Gledaće se, naravno, situacija na tržištu Rusije, Ukrajine i ostalih velikih proizvođača, kaže naša sagovornica, napominjući da će poljoprivrednicima roba biti isplaćena u ugovorom definisanom roku. Ona ukazuje na to da je setva šećerne repe odmakla i da je ove godine s fabrikama ugovoreno kao lane – nešto manje od 60.000 hektara.

Očekuje se da uredbe o biljnoj proizvodnji Vlada Srbije konačno donese ove nedelje. Kako je ranije rekao ministar poljoprivrede Dušan Petrović, te mere će podstaći proizvodnju, a priliku da dobiju državnu pomoć imaće svih 450.000 registrovanih gazdinstava. Pri tom, uslov za subvencije neće biti plaćeni doprinosi za PIO jer, kako je rekao ministar, poljoprivrednici su u prethodnom periodu shvatili da plaćanjem tih doprinosa obezbeđuju penzije, te da nije potrebno tom obavezom uslovljavati dobijanje državnih subvencija za poljoprivredu.

Mišljenja poljoprivrednika i stručne javnosti o premiranju poljoprivrede su podeljena. Zbog kašnjenja u donošenju najvažnijih uredbi u poljoprivredi i odustajanja od mere „14.000 dinara po hektaru”, vojvođanski poljoprivrednici okupljeni oko jednog od lidera lanjskih protesta Ilije Grujića najavili su novu seljačku bunu.

– Tražimo da se nastavi kontinuitet regresiranja repromaterijala u proizvodnji sa 14.000 dinara po hektaru, kao i da Ministarstvo poljoprivrede konačno donese strategiju ruralnog razvoja u Srbiji jer je to uslov da farmeri koriste novac iz IPA-fondova EU – kazao je on, najavljujući traktorske proteste za četvrtak, ukoliko se do srede ne postigne dogovor s resornim ministarstvom.

Uz premioje, da podsetimo, kao pomoć za setvu, Ministartvo poljoprivrede je , već obezbedilo subvencije za gorivo, a dizel je za poljoprivrednike 60 dinara jeftiniji nego u slobodnoj prodaji.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE