
Zagrebu fali novih 2.500 stanova
Na zagrebačkom tržištu u sledeće dve godine može se očekivati ponuda dodatnih 2000-2500 stanova za srednji sloj jer sagrađeni stanovi se neće uspeti prodati, tvrdi Patrik Franolić, direktor zagrebačke kancelarije svetske konsultantske firme za nekretnine Spiler Farmer.
Kako je rekao Franolić svoje proizvodne pogone seli TOZ Penkala, a na dosadašnjem mestu fabrike planirana je etapna gradnja stanova, sportskih sadržaja, dečjeg vrtića i poslovne zgrade, zavisno od tržišnih potreba.
„Jedan od uspešnijih projekata preseljenja fabrike i gradnje stanova na njenom mestu jeste onaj u Zadru, u samom centru grada, u sklopu bivše fabrike TIZ „, rekao je Franolić.
Kada su u pitanju stambene nekretnine za srednji sloj građanstva, razlikuju se potrebe za stanovima u sledeće dve godine prema uobičajenim standardima da samci traže stanove do 45 kvadrata, mlade porodice do 60 kvadrata, a porodice sa decom do 65 kvadrata.
„Cena novogradnje predviđene za srednji sloj građanstva trebale bi biti između 1500 i 2100 eura za kvadrata, u zavisnosti od mikrolokacije, kvaliteta radova i dodatnih sadržaja u stanu“, smatra direktor Spiler Farmera.
Stambeni projekat smatra se uspelim kada se uklopi u postojeće vizure gradske četvrti te pridonesi daljem razvoju dodatnih sadržaja. Franolić očekuje da će veliki potencijal u razvoju građevinskog sektora biti energetsko poboljšanje većine postojećih zgrada.
„Reč je o stanovima sagrađenim pre i tokom osamdesetih godina, cena im je između 950 i 1500 evra za kvadrat i potrebna im je adaptacija. Adaptaciju starijih stanova trebalo bi stimulisati i država zbog brojnih ušteda koje bi se tako ostvarile“, komentarisao je Franolić najavljenu obnovu gradskih fasada po principima zelene gradnje, što bi trebalo da doprinese razvoju građevinskog sektora, naročito manjih firmi specijalizovanih za adaptaciju.
Mišljenja je i da bi država trebala delom sufinansirati obnovu enterijera stanova, odnosno izmenu stare stolarije i instalacija grejanja. Direktor Spiller Farmera u Hrvatskoj ističe i novi trend u razvoju stambenog tržišta, jer su tokom stagnacije u prodaji stanova kupci imali vremena proučavati ponuđene nekretnine i njihove karakteristike.
„Mnogo je nekretnina pre dve godine oglašavano kao luksuzna nekretnina, što je dovelo do znatnog rasta cena iako većina tih nekretnina nije bila luksuzna. Naime, luksuzna se nekretnina razlikuje od ostalih reprezentativnom lokacijom, izuzetno razvijenom mikrolokacije, korišćenim materijalima kvalitetnih u gradnji, završnom fazom uređenja, dostupnošću garaže i njenom veličinom, visinom plafona u stanu, njegovom orijentacijom, ali i susedstvom „, objasnio je Franolić.
Stoga u Zagrebu, osim manjih projekata individualnih investitora, postoje samo dva projekta luksuzne stanogradnje u centru grada, a to su projekat cvetni i Ban Centar.