
Iriške „zelene fabrike“
U poslednje dve godine na području Iriga podignuto je oko 250 hektara savremenih plantaža voća. Od toga je 50 hektara na imanjima malih poljoprivrednika, gde je opština Irig, iako siromašna, kupila sadnice za 25 zemljoradnika koji su sadili po pola hektara voćnjaka, ili vinograda.
– Pre tri godine rekli smo da ćemo se okrenuti „zelenim fabrikama” – voćarstvu i vinogradarstvu i to dosta uspešno radimo. Vidite, zapošljavanje u voćarstvu ide ovako: na svaki hektar voćnjaka dolazi jedan stalno zaposleni radnik i dva radnika u sezoni rezidbe, berbe, zaštite. Mi danas imamo oko 1.600 nezaposlenih, mahom je reč o bivšim radnicima koji su radili u voćarstvu, jer je iriški kombinat imao oko 3.500 hektara voćnjaka. Veliko je interesovanje za zakup državnog zemljišta na dugi rok, a mi smo, da bi sadnja išla što brže, rešili da sve one koji uzmu u zakup zemljište i posade voće oslobodimo plaćanja zakupa od 20.000 dinara po hektaru – objašnjava Vladimir Petrović, predsednik opštine Irig.
Ovog proleća počinje sadnja novih voćnjaka. Prema poslednjim računicama, biće zasađeno više od 150 hektara. Za one koji sade parcele do pola hektara opština kupuje sadnice iz poljoprivrednog budžeta, u kome je ove godine oko 80 miliona dinara. Podignute su i dve hladnjače za voće, a uskoro će biti formirana i zemljoradnička zadruga, koja će u početku, da bi okupila oko sebe zemljoradnike, biti dotirana i iz opštinske kase.
– Za koji dan naši seljaci treba besplatno da dobiju 250 steonih simentalskih junica. Seljaci će zapravo dobiti junice besplatno, 20 odsto finansira opština, ostalo iz republičkih fondova, a seljaci će imati obavezu samo da junice osiguraju. To će biti veliki napredak u popravljanju rasnog sastava stoke. Za stotinu sprasnih krmača, koje ćemo takođe podeliti seljacima, opština je izdvojila četiri miliona dinara. Iz poljoprivrednog budžeta regresiramo i osiguranje stoke i useva sa 15 odsto, Ministarstvo poljoprivrede odobrava regres od 40 odsto, tako da seljaka osiguranje košta oko 45 odsto od osnovice – ističe Petrović.
U Irigu je sagrađena i fabrika gajbica za voće. I tu je posao dobilo nešto više od stotinu radnika, a Petrović naglašava da je dobro što pojedine delatnosti prate razvoj voćarstva. Predsednika muči bivši „Iriški podrum”, nekad čuven, a danas uništen, pa za njega nema kupaca, ali nema ni vinara koji bi bio u mogućnosti da ga uzme u zakup, pa se razmišlja o javno-privatnom partnerstvu, kako bi i ovaj podrum dobio domaćina i počeo da služi svojoj nameni.
–U ovim teškim ekonomskim vremenima činimo sve da privreda ove opštine, ja je zovem zelena privreda, što pre ozdravi i da se ljudima omogući normalan život od svog rada. Teško je, ali vidim da ima napretka. Ponudili smo seljacima i besplatne sadnice aronije, za one koji posade pola hektara, pa videćemo ima li za to interesovanja. Najvažnije je da rastu novi voćnjaci, da su se ljudi opredelili za to i da im možemo bar malo pomoći. Za to imamo punu podršku rukovodstva pokrajine, ali i Ministarstva poljoprivrede – kaže na kraju Vladimir Petrović.