
Hrvatska i Crna Gora najzavisnije od uvoza energije
Da bi se u zemljama jugoistočne Evrope proizvela jedinica BDP-a, potrebno je uložiti čak 1,7 do 3,9 puta više energije u odnosu na prosek EU – zaključak je regionalne studije koju su, uz angažman nezavisnih energetskih stručnjaka, izradila udruženja civilnog društva iz Albanije, Hrvatske, BiH, Srbije, Crne Gore, Makedonije i Kosova.
Studija pod nazivom „Pravednije, čišće, sigurnije“ daje pregled stanja u energetskom sektoru u jugoistočnoj Evropi, kao i preporuke za budućnost, a pokazuje, između ostalog, kako regija ima značajne potencijale za korištenje obnovljivih izvora energije ali u praksi se obnovljivi izvori – ne koriste.
U celoj regiji je, kažu podaci za 2008. godinu, proizvedeno ukupno 23 Mtoe (ekvivalenta nafte u milionima tona) primarne energije, u čemu je ugalj sudelovao sa 63 posto, obnovljivi izvori s 18 posto, plin s oko deset posto, a nafta s devet posto. Zavisnost o uvozu energije iznosi čak 43 posto, pri čemu najmanje uvozi BiH, u kojoj jedna četvrtina bruto potrošnje energije dolazi iz uvoza, dok su Hrvatska i Crna Gora o uvozu energije najzavisnije države regije (60 posto uvoza za Hrvatsku, 50 posto za Crnu Goru).
Srbija prednjači s vlastitom proizvodnjom, ona proizvodi 9,4 Mtoe primarne energije, najmanje pak Crna Gora, samo 0,6 Mtoe. U poređenju s 27 zemalja EU potrošnja uglja u jugoistočnoj Europi više je nego dvostruko veća od potrošnje u EU (18 posto), dok plin u ukupnoj potrošnji u regiji učestvuje s 13 posto nasuprot 24 posto u EU.
S druge strane, zemlje JI Evrope troše mnogo manje energije po glavi stanovnika nego države EU. Albanija troši 1.372 kWh godišnje per capita, BiH 2.385, Hrvatska 3.497, a Srbija 3.751. Prosek jugoistočne Evrope iznosi 2.917, a EU-27 5.731 kWh električne energije.
Cene energije u regiji su i do 234 posto niže u odnosu na prosek EU. Makedonci plaćaju najmanje – pet eura za sto kilovatsati struje, za razliku od 16,7 eura, koliko sto kWh (prosek) košta u 27 zemalja EU. U Albaniji ista količina stoji 6,8 eura, u BiH 7,4, u Srbiji 6,6 eura, a u Hrvatskoj 12 eura za sto kWh.