Srbija lider regiona po ceni goriva
Gorivo u Srbiji nikako ne pojeftinjuje. Nije dovoljno ni to što cena nafte na svetskim berzama pada, kao ni to što u susednim zemljama gorivo pojeftinjuje.
Sve vrste naftnih derivata od prethodne noći se u Hrvatskoj prodaju po nižim cenama. U Sloveniji je pojeftinilo lož ulje, a ostale cene goriva su nepromenjene na nivou koji je i dalje jeftiniji nego u Srbiji. I u Bosni su derivati prošle nedelje pojeftinili.
Srbija je, međutim, kao i polovinom ovog meseca, i dalje jedna od najskupljih zemalja po cenama goriva u regionu. Od nas je skuplja samo Crna Gora i to po ceni benzina, a dizel je i u ovoj državi jeftiniji.
Jedino objašnjenje naftaša, zbog čega cene ne mogu da padnu, jeste da su naftu još ranije nabavljali po višoj ceni, te da sada ne mogu derivate od te nafte da prodaju po znatno nižim cenama, jer im se to ne isplati.
Najave privatnika da bi gorivo ovih dana moglo da pojeftini zbog pada cene sirove nafte na svetskom tržištu, ali i derivata koji se sada slobodno uvoze, ostaju samo lepe želje. Gorivo u Srbiji, kako stvari stoje, neće uskoro pojeftiniti. Privatnici kažu da čekaju da Naftna industrija Srbije prva povuče ovakav potez, pa će onda derivati pojeftiniti i kod njih.
Nameće se pitanje o kakvoj se konkurenciji na srpskom tržištu može govoriti, ako se zna da je privatnicima NIS bio reper za cene i kada je postojala Uredba o cenama, odnosno, dok je država propisivala maksimalno dozvoljene cena.
Šta im sada smeta kada ih je država oslobodila svega toga, omogućivši im slobodno formiranje cena i slobodan uvoz? I da li je NIS samo izgovor u celoj priči da se drže visoke cene? Ako nije, zašto onda ne pojeftinjuju uvozna goriva?
Ono što se poslednjih dana može čuti, a što dodatno iznenađuje, jeste da pojedini privatnici otvoreno priželjkuju da se država ponovo pita za formiranje cena derivata.
Saša Mileusnić, direktor u privatnoj naftnoj kompaniji Petrobart-AVIA, kaže da tek pošto benzin (premijum od 95 oktana) koji proizvodi NIS pojeftini u veleprodaji, može se očekivati sniženje cena i na pumpama. Što se tiče uvoznih derivata, pre svega, evrodizela, on bi u ovom času mogao da pojeftini, ali zbog veće tražnje, a smanjene sezonske ponude, ni to gorivo ne može da pojeftini.
Upitan dokle će im NIS biti reper za cene, jer je tako bilo i dok tržište nije bilo otvoreno, ali i sada kada je liberalizovano, on kaže da će to biti tako sve do kraja 2012. godine, dok se rafinerija ne modernizuje, odnosno, dok se svi derivati ne budu slobodno uvozili.
„U situaciji kada je učešće domaćeg benzina od 95 oktana najveće u ukupnoj prodaji derivata, a gotovo sve kompanije ga mogu kupiti kod NIS-a, cene će diktirati proizvođač“, kategoričan je on.
Na pitanje zašto, ako su toliko tražili otvaranje tržišta, ipak, ne pokušaju da budu konkurentiji, budući da je zarada na pojedinim derivatima udvostručena, sa zagarantovanih pet na 10 i 12 dinara po litru, Mileusnić kaže da nije baš siguran da svi imaju tolike marže.