Na Bor palo 200 tona otrova
Menadžment koji je 2003. godine vodio Rudarsko-topioničarski basen (RTB) „Bor“ je iz rudnika zlata „Čoka Marin“, kod Majdanpeka, u borskoj Topionici pretopio tačno 8.929 tona rude, zbog čega je više od 200 tona prašine, u kojoj je bilo kancerogenih elemenata poput žive, arsena, kadmijuma, olova i cinka, palo na Bor!
Ovo je, za „Novosti“, uz napomenu da za sve poseduje validnu dokumentaciju, izjavio Blagoje Spaskovski, generalni direktor RTB „Bor“.
– Taj „genijalni“ projekat osmislili su nadležni iz borskog Instituta za bakar, koji je, u najkraćem, glasio – „drobimo i meljemo rudu, mešamo je sa koncentratom iz Majdanpeka i topimo je u borskoj topionici“, ustvrdio je Spaskovski, uz napomenu da bi time trebalo da se pozabave i nadležni državni i istražni organi. Zbog toga je 200 tona otrova palo na stanovnike Bora, a projekat je zaustavljen tek kada su se građani pobunili zbog prekomernog zagađenja.
Spaskovski je, uz opasku da je svemu kriva „bahatost i neznanje određenih stručnih ljudi“, kazao da je tada eksploatacija u rudniku „Čoka Marin“ obustavljena.
– Mi smo ponovo pokrenuli eksploataciju u „Čoka Marinu“, s tim da tu rudu nećemo, kao naši prethodnici, pretapati u Boru i trovati narod, već ćemo je izvoziti i prerađivati u topionici „Kasink“ u Kazahstanu, podvukao je Spaskovski.
– Da sve bude čudnije, Institut za bakar je za „odlično“ obavljen posao trebalo da naplati 5,2 miliona dolara, ali su, umesto toga, od tadašnjeg rukovodstva RTB nagrađeni sa četiri odsto vlasništva u rudniku zlata „Čoka Marin“, što je više nego što iznosi „rojaliti taksa“ (naknada za korišćenje mineralnih sirovina), koju naplaćuje država Srbija.
TENDER DONEO UŠTEDU
Spasovski kaže da je 2003. radove na eksploataciji „Čoka Marina“ vodila knjaževačka firma „Ruding“, koja je svoje usluge naplaćivala od 75 do 150 evra po toni rude, dok borska firma „RDS“ danas taj posao radi za 54 dolara po toni rude.
– „Ruding“ je svoje usluge tada naplatio gotovo 11 miliona dolara, zbog čega je takva eksploatacija „Čoka Marina“, uz deo koji je pripao Institutu za bakar, RTB „Bor“ koštala više od 16 miliona dolara – kaže Spaskovski. – A danas je, nakon sprovedenog javnog tendera, posao oko eksploatacije i kompletnog projektovanja rudnika „Čoka Marin“ dobio borski „RDS“, i to za ukupnu sumu od 5,8 miliona evra.