Stefanović i Bogdanović ipak na Kosovu
Predstavnici Vlade Srbije Borko Stefanović i Goran Bogdanović ušli na Kosovo i razgovarali sa tamišnjim Srbima, iako im, prethodno, Kfor na kontrolnom punktu Jarinje nije dozvolio da uđu na sever Kosova. Priština preti hapšenjem. Više stotina Srba i dalje na blokadama.
Redžepi: Predstavnici Vlade srbije su ilegalno na severu Kosova. „Moguće njihovo hapšenje i proterivanje u Srbiju“, rekao Redžepi Tanjugu.
00.25 – Bogdanović i Stefanović ušli na Kosovo i razgovarali sa tamošnjim Srbima.
22.50 – Šefu pregovaračkog tima Beograda Borislavu Stefanoviću i ministru za KiM Goranu Bogdanoviću, nije dozvoljen prelaz preko punkta Jarinje.
21.55 – U izjavi za RTS, Borislav Stefanović i Goran Bogdanović pozdravili su potez Kfora da se otvore prelazi Jarinje i Brnjak i, u direktnom uključenju, izrazili uverenje da je to početak rešavanja problema na severu Kosova.
21.35 – Administrativni prelaz Jarinje otvoren je oko 21.30, potvrdio za RTS ministar Goran Bogdanović.
19.30 – Kosovski ministar unutrašnjih poslova Bajram Redžepi smatra da bi dolazak visokog zvaničnika EU Roberta Kupera u Beograd i Prištinu trebalo da ubrza razgovor dve strane, kako bi dijalog bio nastavljen što pre, a ne u septembru.
19.05 – Administrativni prelaz Brnjak kod Zubinog Potoka otvoren je večeras oko 18.30, nakon što je taj punkt na putu Kosovska Mitrovica – Ribariće posetio komandant Kfora Erhard Biler.
18.21 – „Nadamo se da ćemo moći da uđemo na Kosovo“, rekao Stefanović i dodao da neće koristiti alternativne pravce. Ako ne budu mogli da uđu na Kosovo vratiće se u Beograd i pokušaće da se sutra sastane sa Robertom Kuperom, dodao Stefanović.
16.25 – Borislav Stefanović i Goran Bogdanović uputili su se na sever Kosova iako od predstavnika Kfora nisu dobili nikakve garancije da će moći da pređu preko Jarinja ili Brnjaka, saznaje RTS.
Šef pregpvaračkog tima Srbije Borko Stefanović i ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović ušli su na sever Kosova i razgovarali sa tamošnjim Srbima, iako ih američki vojnici iz sastava Kfora, na punktu u Jarinju, svega nekoliko časova ranije nisu pustili da uđu na sever Kosova.
Bogdanović je u izjavi Tanjugu rekao da su on i Stefanović doputovali kasno večeras na sever Kosova i da će u toku dana razgovarati sa ljudima koji se nalaze na barikadama, ali i da očekuje i nastavak razgovora za komandantom Kfora Erhardom Bilerom.
Odmah posle objavljivanja vesti da su Stefanović i Bogdanović ušli na sever Kosova, kosovski ministar policije Bajram Redžepi izjavio je da su predstavnici Vlade Srbije ilegalno na severu Kosova i da je moguće njihovo hapšenje i – kako kaže – „proterivanje u Srbiju“.
Zaustavljeni na Jarinju
„Ministarstvo unutrašnjih poslova Kosova nije dalo dozvolu zvaničnicima Vlade Srbije da borave na Kosovu“, rekao je Tanjugu Redžepi.
Prethodno, Bogdanović i Stefenović su se na punktu Jarinje, na kojem im američki vojnici iz sastava Kfora nisu dozvolili da nstave put na sever Kosova, zadržali dvadesetak minuta.
„Vojnici su objasnili da imaju naređenje od predpostavljenih da na Kosovo i Metohiju na ovom prelazu ne puštaju visoke zvaničnike iz Srbije koji se prethodno nisu najavili i dobili odobrenje od vlasti u Prištini“, rekao je Bogdanović Tanjugu.
Bogdanović i Stefanović ocenili su večeras da je otvaranje prelaza Jarinje i Brnjak, prvi korak u postizanju trajnijeg dogovora, koji bi omogućio uklanjanje barikada na putevima.
Otvaranje administrativnih prelaza je prvi korak u stvaranju jednog trajnijeg dogovora, rekao je Stefanović neposredno po dolasku na prelaz Jarinje.
Ovo rešenje je privremeno, rekao je Stefanović u uključenju za RTS sa punkta Jarinje, i naveo da će se u svakom slučaju težiti tome da se postigne dogovor da stanje bude onako kako je bilo u trajnom smislu što će istog momenta povući uklanjanje barikada.
Ranije večeras, za putnički saobraćaj, najpre je otvoren prelaz Brnjak.
Portparol Kfora Hans Diter Vihter rekao je da je prelaz Brnjak otvoren pošto se u opštini Zubin Potok poboljšalo bezbednosno stanje. Srbi su nastavili sa blokadom puteva koji vode ka administrativnim prelazima.
Kosovski ministar unutrašnjih poslova Bajram Redžepi smatra da bi dolazak visokog zvaničnika EU Roberta Kupera u Beograd i Prištinu trebalo da ubrza razgovor dve strane, kako bi dijalog bio nastavljen što pre, a ne u septembru.