Rumunija uspešno koristi energiju vetra

Upotreba energije vetra poslednjih godina sve je popularnija u zapadnoj Evropi, Sjedinjenim Američkim Državama, Kini i Indiji. Tim stopama veoma uspešno je krenula i Rumunija u kojoj su struje vetrova veoma povoljne.

Mnoge velike evropske firme sve više investiraju u ovoj jugoistočnoj evropskoj zemlji u kojoj se nalazi najveći evropski park vetrenjača. Proteklih godina strane firme su uložile preko milijardu evra u parkove vetrenjača u Rumuniji i pored toga što zakonski pravni okviri nisu bili sasvim optimalni.

Već 2008. godine vlada u Bukureštu je usvojila Zakon o unapređenju obnovljivih izvora energije. Iz razloga šta se ti planovi tretiraju kao državna pomoć, potrebna je bila i saglasnost Evropske komisije. Tek ovoga leta taj dokumenat donet je u Brisel na potpisivanje.

„Još uvek fali stabilni zakonski okvir. Od 2008. godine, kada je stupio na snagu Zakon o unapređenju obnovljivih izvora energije, mnoge firme su donele veoma važne investicijske odluke. Ali sada, nekoliko godina kasnije taj se zakon ne primenjuje. I time je pod znak pitanje stavljeno finansiranja čitavog projekta“, izjavila je predsednica rumunskog Saveza za korišćenje energije vetra Dana Duika za nemački državni radio „Dojče vele“.

Početne poteškoće, međutim, nisu umanjile interesovanje za potencijal vetra kojim Rumunija raspolaže, inače, privredno najslabije razvijena zemlja Evropske unije. Dok se 2009. godine ovde proizvodilo 20 megavata električne energije, od kraja 2011. godine proizvodi se oko 1000 megavata, što je jednako snazi jedne nuklearne elektrane.

Najveći broj vetrenjača nalazi se na vetrom bogatoj obali Crnog mora. Energetske kompanije iz Češke, Španije, Portugala, Italije i Austrije u čitav projekat uložile su mnogo novca.

Snaga vetrova ima potencijal da strujom opskrbi četvrtinu od ukupno osam miliona domaćinstava u Rumuniji.

Izgradnja novih vetrenjača uticala je na poskupljenje cene struje za 2,3 odsto ove godine, kaže Dana Duika.

„Dugoročno gledano korišćenje energije vetra će se isplatiti potrošačima. U toku prve faze cena struje će biti nešto viša, ali kasnije će cene da se stabilizuju, a zatim čak i da se smanjuju“, istakla je ona.

Aktivisti za zaštitu životne sredine ističu da i prilikom korišćenja energije vetra treba voditi računa o prirodi i da vetrenjače moraju da budu postavljene tako da se ne nalaze na mestima iznad kojih prolaze trase ptica selica kako bi one imale siguran prolaz.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE