Bratunac: Odata pošta srpskim žrtvama

Na vojničkom groblju u Bratuncu održan je parastos za stradale Srbe na području Podrinja, koje su tokom rata u BiH ubile muslimanske snage pod komandom Nasera Orića iz Srebrenice.


Parastosu su prisustvovali predsednik i premijer RS Milorad Dodik i Aleksandar Džombić, ambasadori Srbije i Rusije Ninoslav Stojadinović i Aleksandar Bocan Harčenko, niže rangirani predstavnici međunarodne zajednice, među kojima i predstavnik OHR iz Banjaluke Kris Benet, predstavnici boračkih organizacija, kao i delegacije SRS i SNS iz Srbije.

Tokom troipogodišnjeg rata na području opština Srebrenica, Zvornik, Milići, Bratunac, Vlasenica i Osmaci, ubijeno je najmanje 1.300 lica srpske nacionalnosti, dok je na širem području srednjeg Podrinja i Birča ubijeno ukupno 3.267 Srba, među kojima je bilo najviše civila, žena i dece.

Za zločine počinjene nad Srbima na području Podrinja i Birča još niko nije odgovarao.

Obeležavanje stradanja Srba započelo je jutros obilaskom stratišta u Biljači i Sasama, kao i i groblja na Zalazju kod Srebrenice, gde je na Petrovdan 1992. godine pobijeno 69 Srba, više od 70 ranjeno, a 22 se vode kao nestali.

Od ukupno 22 nestalih Srba iz tih sela, posmrtne ostatke njih 10 polovinom prošle godine je – kako prenose lokalni mediji – slučajno ekshumirao tim Instituta za traženje nestalih BiH. Oni su, naime, tragali za bošnjačkim posmrtnim ostacima, a našli masovnu srpsku grobnicu, koju su prepoznali po obeležjima na uniformama.

Ti posmrtni ostaci ni za godinu dana nisu identifikovani u laboratoriji u Tuzli, iako su porodice želele da ih sahrane danas, 19 godina nakon nestanka.

Predsednik srebreničke Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Mladen Grujičić kaže da su još u martu imali obećanje u laboratoriji u Tuzli da će za dva meseca ekshumirani biti identifikovani, ali do toga još nije došlo.

U okviru obeležvanja stradanja Srba na ovom podurčju prikazan je i dokumentarni film o stradanju srpskog naroda u srednjem Podrinju „Dosije Srebrenica“, a održan je i okrugli sto o stradanju srpskog naroda Srebrenice i Bratunca 1992. i 1993.godine.

U tužilaštvu BiH nedavno su potvrdili da se istraga vodi protiv više lica za zločine nad Srbima u Podrinju, među kojima je i Naser Orić, kome je suđeno i u Haškom tribunalu, ali je presudom tog suda on prvo osuđen na dve godine zbog nesprečavanja zločina počinjenih 1992. godine na tom području, a zatim oslobođen svake odgovornosti.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE