Cena podelila malinare

Posle četiri decenije, a toliko proizvodnja „crvenog zlata“ traje u ariljskom kraju, najlošija godina za ceo malinarski lanac uzima danak.

Policija je u petak u 13 časova uklonila blokadu puta između Arilja i Ivanjice, a na magistrali je bilo svega pedesetak proizvođača nezadovoljnih niskom otkupnom cenom od 80 dinara za prvu klasu.

Sa druge strane, hladnjačari su odustali od namere da prekinu preuzimanje roda, obrazlažući da je sadašnja cena tržišna, kao i da nema mogućnosti da se ona značajnije poveća, jer bi ih svaki veći izdatak odvukao u propast.

– Rod nećemo predavati dok se ne izborimo za prošlogodišnju cenu od 156 dinara za kilogram. Bolje je da malina propadne, nego da je poklanjamo drugima – kaže Ratomir Savić, proizvođač koji je pristao da javno govori, tvrdeći da protest nema svoje organizatore, već da je do izliva nezadovoljstva došlo spontano.

Udruženje proizvođača jagodičastog voća „Vilamet“ iz Arilja, najveće u Srbiji, nije učestvovalo u blokadi puta. Malinari su se tako podelili u dve grupe, radikalniju, koja je bila na protestima, i umereniju, ali i daleko brojniju – bez stava o načinu borbe za višu cenu.

Ariljski hladnjačari u petak su odlučili da zbog blokade puta prekinu otkup maline. Međutim, kada je blokada uklonjena, od namere su odustali, rad hladnjača je normalizovan.

– Imamo hiperprodukciju maline, ovogodišnji rod biće težak 100.000, a Evropi i Srbiji treba najviše 70.000 tona – kaže Milomir Zimonjić, ispred Udruženja hladnjačara – Imamo 15.000 tona prošlogodišnjeg neprodatog roda. Poljaci svake godine prodaju svoj rod za 60 do 70 centi, jednostavno, ne postoji nikakva realna mogućnost da se otkupna cena u Srbiji značajnije poveća.

Blokada je prekinuta, dogovora seljaka i hladnjačara nema, ali je otkup ipak nastavljen.

Izvoze za 1,6 evra

 – Prošle godine smo „rolend“ izvozili za 2,50, a ove za 1, 60 evra. Griz je lane preko granice išao za 1,40, a sada ga prodajemo za 95 centi. Kako onda da otkupljujemo za evro i po? – pitanje je koje su hladnjačari javno uputili proizvođačima – Nema tražnje, ne znamo ni da li će ovo što smo do sada preuzeli biti prodato, čeka nas neizvestan ostatak godine, a ako prodaja zakaže, ko zna kakva će tek biti iduća sezona.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE