Rusija prodaje udeo u ključnim kompanijama
Rusija planira da rasproda većinsko vlasništvo u Aeroflotu i glavnim naftnim i transportnim kompanijama!
Ovaj veliki program privatizacije najavio je ministar finansija Aleksej Kudrin na konferenciji investicione kompanije Renesans Kapital.
„U narednih tri do pet godina vlada bi trebalo da se povuče iz kontrolnih paketa u gotovo svim ključnim kompanijama koje posedujemo“, rekao je Kudrin dodajući da „to uključuje sektor finansija, nafte i komunikacija, kao i transportne kompanije počevši od Sovkomflota i Aeroflota“. Kudrin je najavio i da će Rusija u narednih 10 godina tražiti mnogo više privatnih investicija. Zanimljivo, ali ministar nije ni jednom rečju pomenuo sektor gasa.
Podsetimo o povlačenju države iz snažnih kompanija prvi je govorio pre deset dana šef ruske države Dmitrij Medvedev. On je na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu naglasio kako je završen period u kojem je vlast pojačala svoju ulogu u ekonomiji.
„Potencijal tog puta je iscrpljen… Takav ekonomski model je opasan po budućnost zemlje“, kazao je Medvedev.
S druge strane Arkadij Dvorkovič, savetnik za ekonomska pitanja ruskog predsednika, rekao je novinarima da će u planove biti uključeni i naftni gigant Rosnjeft i VTB banka. On je nedvosmisleno istakao i da „Gasprom trenutno nije u planu, jer ima veliku infrastrukturnu komponentu, te stoga Rusija neće da žuri sa tom kompanijom.“
Svi vodeći svetski mediji preneli su vest o velikoj privatizaciji u Rusiji. BBC navodi da bi ovo moglo da označi kraj decenije u kojoj je ruska država, za vreme mandata predsednika Vladimira Putina, povratila kontrolu nad velikim kompanijama u mnogim ključnim sektorima.