Poljoprivrednicima regresirano osiguranje proizvodnje
Ministar poljoprivrede i trgovine Dušan Petrović potpisao je danas ugovore sa predstavnicima osiguravajućih kompanija, koji će omogućiti poljoprivrednim proizvođačima regresirano osiguranje životinja, useva i plodova u ovoj godini.
Iz budžeta Republike će u potpunosti biti pokrivena premija osiguranja za nabavku stoke, rekao je Petrović na konferenciji za novinare u Vladi Srbije posle potpisivanja ugovora, istakavši da su do sada poljoprivrednici snosili troškove premije, što je uvećavalo njihov ukupan trošak.
„Ovo je odluka da se značajno pomogne unapređenju stočarske proizvodnje i da se u značajnoj meri pojeftini nabavka stoke“, rekao je Petrović.
Sredstva za pokrivanje troškova premije osiguranja, sastavni su deo vladinih mera za subvencionisanje poljoprivredne proizvodnje koje su donete prošle nedelje i iznose ukupno 2,7 milijardi dinara, naveo je Petrović.
Kako je najavio ministar, posle 15. juna taj celokupan sistem biće zaokružen i svako ko bude zainteresovan da uzme subvencionisani kredit za poljoprivredu moći će da kupi neophodnu poljomehanizaciju, da obnovi stočni fond, uloži u voćarstvo i povrtarstvo ili da novac iskoristi za podizanje i rekonstrukciju poljoprivrednih objekata.
„Ovo je prilika za jedan veliki investicioni ciklus u poljoprivredi i resorno Ministarstvo će učiniti sve da poljoprivrednici tu priliku iskoriste“, naglasio je Petrović i izrazio očekivanje da će i banke naći svoj interes da učestvuju u odobravanju agrarnih zajmova.
Za te kredite mogu konkurisati svi poljoprivrednici koji imaju registrovana gazdinstva, preduzetnici i mala preduzeća iz oblasti agrara, kazao je Petrović i napomenuo da je reč o dinarskim kreditima sa rokom dospeća do tri godine i fiksnom kamatom koja neće biti veća od osam odsto godišnje.