Visok pritisak – boljka Beograđana

Beograđani koji su u radnom odnosu najčešće muku muče sa visokim krvnim pritiskom i lošom ishranom. Građevinski radnici imaju problema sa oštećenjem sluha, dok zaposleni u administraciji često obolevaju od poremećaja metabolizma, ali i reumatskih oboljenja i oštećenja vida, zbog rada na računaru.

– Kod više od 80 odsto građevinskih radnika potvrđen je povišeni holesterol – objašnjava doktorka Vesna Mladenović, specijalista medicine rada. – To su ljudi koji idu na teren i nepravilno se hrane. Pošto rade fizičke poslove, smatraju da moraju da jedu tešku i masnu hranu, a konzumiraju i previše gaziranih pića i dosta alkohola.

Među građevincima, veoma je zastupljeno i oštećenje sluha, a naročito kod radnika koji su angažovani na izgradnji i uređenju saobraćajnica. Specijalista medicine rada, dr Zoran Rovčanin smatra da je često razlog za to i neažurnost zaposlenih.

– Zaštita na radu nije samo obaveza poslodavca da nabavi adekvatnu opremu, već i radnici moraju da je pravilno koriste – navodi dr Rovčanin. – U mnogim preduzećima zaposleni imaju otpor i tvrde da im oprema smeta, da sporije rade sa njom ili da nisu dovoljno spretni kada koriste, na primer rukavice.

Doktor navodi da su prilikom sistematskog pregleda zaposlenih u jednom beogradskom javnom preduzeću za svakog radnika utvrđena po tri oboljenja.

– U pitanju su uglavnom kancelarijski radnici, od kojih jedna trećina ima oboljenje kičme – priča doktor. – Najčešće smetnje imaju zbog nepravilne ishrane, a muči ih i vid. Primetili smo i da su posle usvajanja zakona o zabrani pušenja, mnogi u administraciji prestali sa ovom lošom navikom, dok je kod građevinaca i dalje veoma veliki procenat pušača.

Lekarski pregledi obavezni su za sve kandidate koji žele da se zaposle za visokorizična zanimanja, a od sledeće godine trebalo bi da budu uvedeni i za osobe čije radno mesto podrazumeva sedenje ispred računara duže od četiri sata.

Službe medicine rada prave analizu zdravstvenog stanja za sve firme koje su sklopile ugovor sa njima i obaveštavaju ih koja su najčešća oboljenja i koje mere treba da preduzmu, kako bi radna mesta bila bezbednija. Samim tim, poslodavac ima zdraviju radnu snagu, manje povreda i profesionalnih bolesti i ređe izostajanja sa posla.

Akt o riziku

Sve firme su dužne da izrade Akt o proceni rizika u svom preduzeću. To znači da predvide sve opasnosti i štetnosti koje mogu da utiču na zdravstveno stanje zaposlenih. Dr Rovčanin, međutim, kaže da ima mnogo firmi koje još nisu ispunile tu zakonsku obavezu.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE