Prvi pacijenti iz Srbije na operaciju u Ženevu

Prvi pacijenti iz Srbije s najtežim anomalijama srca trebalo bi sredinom maja da otputuju na operacije u Ženevu. U Švajcarsku će, na hirurški zahvat kod čuvenog profesora dr Afkendiosa Kalangosa, prema planu Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje, i na osnovu protokola o saradnji sa Univerzitetskom bolnicom u Ženevi, na svakih 15 dana odlaziti po četiri do šest pacijenata iz Srbije.

U Univerzitetsku kliniku u Ženevi upućivaće se deca i odrasli s najkompleksnijim urođenim srčanim manama i medicinski najteži pacijenti za bajpas hirurgiju i zamenu srčanog zaliska. Za razliku od „Adžibadema“ ili privatnog KBC „Beogradski“, za koji su se pacijenti sa listi čekanja sami prijavljivali, u Ženevu će upućivati lekarski konzilijum.

Sa srčanom manom godišnje se rodi oko 500 dece. U mnogim slučajevima ove anomalije mogu da se operišu. To se radi u Univerzitetskoj dečjoj klinici u Tiršovoj i u Institutu za majku i dete. Problem su stariji pacijenti koji nisu operisani u detinjstvu ili zahvatima njihov problem nije rešen.

Ranije je procenat preživljavanja sa urođenom srčanom manom bio jedva 10-15 odsto, a sada čak 85 odsto rođenih sa ovom anomalijom doživi odraslo doba. Univerzitetska dečja klinika u Tiršovoj u bazi podataka ima oko 1.200 odraslih koji su kao deca sa urođenom srčanom manom tu lečeni. Međutim, stručnjaci procenjuju da u Srbiji ima još oko 1.000 ljudi sa anomalijom.

Operacije u Ženevi, prema rečima prof. direktora dr Aleksandra Vuksanovića, koštaće RZZO oko 5.000 švajcarskih franaka po pacijentu. On tvrdi da je to tek pet odsto troškova, a preostalih 95, zahvaljujući profesoru Kalangosu, „pokrivaće“ Švajcarska, kanton Ženeva i tamošnja Univerzitetska klinika.

Revaskularizacija miokarda, bajpas, ili zamena srčanog zaliska, u klinici u Ženevi, inače, košta od 35.000 do 50.000 švajcarskih franaka, ali radi se i humanitarno. Za više od 6.000 dece dosad je sponzorisano lečenje na ovoj klinici.

NAJBOLJI SPECIJALNI CENTAR

Dr Petar Vukićević, kardiohirurg koji je u Univerzitetskoj klinici u Ženevi proveo godinu dana i radio sa prof. Kalangosom, kaže da je ovo najbolji centar za kompleksne urođene anomalije srca:

– Kompleksne urođene srčane anomalije kod odraslih su izuzetno teške za rad. Zato je izuzetno važno da se operišu u uskospecijalizovanim centrima, kakav je ovaj u Ženevi.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE