Rad na gradilištu najrizičniji posao u Srbiji
Rad na gradilištima, sudeći prema broju povreda, najrizičniji je posao u Srbiji. U skoro 16.000 terenskih kontrola obavljenih za godinu dana, u kojima je prokontrolisano 364.024 zaposlenih, inspektori rada najviše nepravilnosti nalazili su upravo u oblasti građevinarstva.
Samo u prošloj godini, od ukupno 35 smrtno stradalih radnika, 14 ih je izgubilo život na gradilištima. A zbog teških povreda, na bolovanje je moralo da ode njih više od hiljadu.
– Građevinarstvo je i prošle godine, i pored smanjene aktivnosti, predstavljalo najrizičniju delatnost – kaže Predrag Peruničić, direktor Inspektorata za rad. – Zato je pojačan nadzor poslodavaca koji rade na izgradnji ili rekonstrukciji građevinskih objekata, visokogradnji, niskogradnji, montažno-instalaterskim i završnim radovima. U predstojećem periodu, inspekcijski nadzori na gradilištima biće svakodnevni.
Prema rečima Peruničića, postoji objašnjenje zašto se, uprkos manjem obimu posla, ne smanjuje broj povređenih. Jer, zbog nedostatka ugovorenih radova, poslodavci su odlučili da uštede na opremi za rad i na poboljšanju radnih uslova. Zato ni danas, četiri godine otkad je prošao zakonski rok za donošenje akta o proceni rizika – dokumenta koji bi trebalo da garantuje bezbednije uslove rada – nije mnogo toga promenjeno.
– Osim toga što mnogi poslodavci kasne sa donošenjem ovog akta, jer to iziskuje novac, i oni koji su usvojili dokument samo su ispoštovali formu, pa nijednu odredbu nisu sproveli u delo – objašnjava Peruničić.
Među najčešćim uzrocima povreda na radu su nebezbedan rad na visini i na nepropisno montiranim skelama, neobezbeđene električne instalacije, nenošenje zaštitnog šlema i zaštitnog opasača za rad na visini, rad u nepropisno obezbeđenim iskopima, angažovanje osoba koje rade na crno…
Analize su pokazale i da se većina povreda dogodi u prvoj smeni, da je više od polovine povređenih u starosnoj dobi od 36 do 55 godina, kao i da je 69 odsto povređenih zadobilo povrede ruke, šake, prstiju i noge.
PODNETO 29 KRIVIČNIH PRIJAVA
Inspektori su u prošloj godini zabeležili 13.764 nedostatka za koje su odgovorni poslodavci i doneli su 5.400 rešenja kojima se nalaže njihovo otklanjanje. Doneli su i 500 rešenja o zabrani rada kada je utvrđeno da postoji neposredna opasnost po život i zdravlje zaposlenih. A podneli su i 1.266 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka i 29 krivičnih prijava.