Nastavak istraživanja u Knjaževcu

Arheološka istraživanja na kasnoantičkom lokalitetu Timacijum minus (Timacium) kod Ravne, u opštini Knjaževac, počeće ove godine, najavio je Zavičajni muzej Knjaževca.

Kustoskinja muzeja Bojana Ilijić izjavila je da se istraživanja nastavljaju posle deceniju i po pauze, a da je novac obezbedilo ministarstvo kulture Srbije.

Prema podacima iz marta prošle godine, arheološki institut iz Frankfurta obavio je geofizičku prospekciju lokaliteta Timacijum minus, i tada se došlo do dragocenih podataka o ovom rimskom utvrđenju.

„Rezultati se odnose na unutrašnjost utvrđenja koje se nalazi pod zemljom. Jasno se ocrtava plan građevine koja predstavlja pravo arhitektonsko bogatstvo“, istakla je Bojana Ilijić.

Kako je najavljeno, radovi će početi u julu, a obavljaće ih Arheološki institut u Beogradu i Zavičajni muzej u Knjaževcu.

Arheološku ekipu predvodiće Sofija Petković iz beogradskog Arheološkog instituta.

Timacum Minus (drugi nazivi: Ravna, Kuline, Gradište) je arheološki lokalitet koji se nalazi pored naselja Ravna, 8 km severno od Knjaževca u Zaječarskom okrugu, na obali Belog Timoka. Ravna je najstarije vojno utvrđenje u timočkoj oblasti, koje se datira u period između I i VI veka.

Bio je administrativno središte rudarskog regiona, čija je osnovna delatnost bila prerada bakarne rude. Najstarije utvrđenje datira iz sredine 1. veka, kada je ovde bila smeštena rimska kohorta (lat. cohorts I Thracum Syriaca), pod zapovedništvom Vecilija Modesta.

Utvrđenje je četvorougaonog oblika i obuhvata površinu od 2 hektara. Najstarije utvrđenje, okruženo rovom, činili su zemljani bedemi i drvene kule na uglovima i palisadama.

U unutrašnjosti utvrđenja nalazile su se različite građevine, poput horeuma, principije i dr. Uz vojni logor, duž puta koji je od Niša (lat. Naisus) vodio u utvrđenje, razvilo se civilno naselje. Na obali Timoka otkrivene su terme. Otkrivene su i nekropole, na bregu Slog sa 30 grobova. Od nalaza pronađeni su nakit, keramičke i staklene posude, novac i dr.

Arheološki materijal sa ovog lokaliteta većim delom je smešten u Zavičajnom muzeju Knjaževac kao i u arheo-etno parku u čijem sklopu je formiran lapidarijum.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE