Da li su vaši implanti ispravni?
Od kada je prošle godine objavljeno da neki implanti mogu da otpuštaju toksične hemikalije, žene su počele redovno da odlaze u bolnicu na pregled.
Doktori su, međutim, zabrinuti što ih ne dolazi još više.
Uzbunu su prvo podigli francuzi kada su primetili da su implati koje je pravila Poli Implant Protetika (PIP) krenuli da se raspadaju i uzrokovali su neke simptome koji su loše uticali na imuni sistem, dolazilo je do porasta temperature, osipa i velikog umora. Posle opsežne istrage francuska vlast je zatvorila ovu kompaniju i optužila ih da su gotovo 10 godina koristili neodobreni silikonski gel, koji se uglavnom upotrebljava za pravljene jastuka i dušeka.
Oko 8.000 Britanki godišnje ugradi silikone, uglavnom iz estetskih razloga, ali i zbog potrebne rekonstrukcije grudi nakon mastektomije.
U početku se mislilo da su implati od francuske kompanije implatirani u 50,000 Britanki da bi se kasnije došlo do cifre od oko 100,000 hiljada. Na listi ljudi koji su podigli optužnicu protiv francuske kompanije nalazi se oko 2 000 imena.
Tim pacijentima se na pregledima obično govori da čekaju i pažljivo prate promene jer nema potrebe da se ide na operaciju ako nema vidljivih oštećenja. Ako se kod pacijentkinja jave promene u vidu slobodnog kretanje silikonskog gela unutar grudi, tada se implant izvlači, čisti se rana i stavlja se bezbednija zamena.
Iako se mislio da su pod rizikom samo žene koje su implante ugrađivale u drugim zemljama, ispostavilo se da su ugrožene i one koje su to obavljale u Ujedinjenom kraljevstvu. Problem je što mnoge žene ni ne znaju koje implante su stavljale u grudi.
Svaka žena je, još od 90-ih godina, trebalo da prilikom stavljanja silikona dobije i serijski broj svojih implanata koji će ona imati kod sebe, a i koji bi bio zapisan u njenom medicinskom kartonu. To je jedini način da one znaju da li imaju PIP implante. Zato bi sve one koje su povećavale grudi u poslednjih 20 godina, trebalo da kontaktiraju svog hirurga i saznaju tu informaciju.
Ako ga imaju, trebalo bi da obave ultrazvučni pregled i da provere da li se nešto neplanirano dešava.
Svi moderni implanti se prave od nekoliko slojeva silikonskog omotača koji je napunjen silikonskim gelom. Telo obično reaguje na strano telo u oraganizmu tako što stvara zaštitnu kapsulu oko silikona, odvajajući ga tako od ostatka tela. To može dovesti do tvrdoće ili nepravilnog oblika implanta. Danas su spoljni slojevi implanata teksturisani što sprečava da se stvrdnu. Unutra je čvršći sloj koji ga sprečava da ne pukne, a ispod njega nepropustljivi sloj koji sprečava curenje sadržaja.
Neki istraživači misle da je problem sa PIP implantima, mimo njegove industrijske strukture, bio i to što su mu nedostajali zaštitni slojevi. Još uvek se čeka da Francuzi obave sve testove koji će utvrditi kakvu štetu njihov gel može da uzrokuje. Strahuje se da jedan od problema može biti i nastanak raka.
Ako neka žena misli da je koristila ove implante, neka deluje odmah pre nego što bude kasno.