Vlast dala milione na promašene projekte
Nerealni planovi gradskih vlasti oko izgradnje dva plivačka kompleksa koštali su građane Užica preko devet miliona dinara. Toliko novca, ispostavilo se, bačeno je za izradu idejnog projekta sportskog centra u naselju Turica i ispitivanje terena na gradskoj Plaži gde je postojala ideja da se grade tri bazena. Tek kada je zagovornicima ovih projekata postalo jasno da su obe investicije preskupe od njih se odustalo.
Kada je 2006. godine, uoči referenduma o poverenju tadašnjem predsedniku opštine Miroslavu Martiću (DS), Direkcija za izgradnju promovisala skicu megalomanskog sportskog kompleksa u Turici, malo ko od Užičana je verovao da će ovo zdanje i biti izgrađeno. Ispostavilo se da je većina bila u pravu, jer gradnja po jednog zatvorenog i otvorenog bazena, sportske hale, 22 terena za male sportove u Turici završila se na idejnom rešenju.
Vrednost svih ovih objekata bila je procenjena na između 10 i 12 miliona evra. Toliki novac grad nije mogao da obezbedi. Od Turice se odustalo, okrenulo se nekim drugim jeftinijim i prihvatljivijim rešenjima – kaže za „Blic“ gradonačelnik Užica Jovan Marković.
Priznanje da je Turica nerealan projekat nije prošlo besplatno. Već je bilo izrađeno idejno rešenje koje je, uprkos „povlačenju“ moralo da se plati. Iz Gradske uprave juče je potvrđeno da je na ime idejnog rešenja nesuđenog centra u Turici od 2008. do 2010. u više tranši iz budžeta plaćeno 8.120.000 dinara. Užičanima željnim bazena, koji su na kupanje išli na Zlatibor, Taru ili čak u Ovčar Banju, pretprošle godine je iz Gradske kuće servirana zamisao novog bazena. Ovoga puta na kupalištu Plaža, u strogom centru grada. Najavljivana su tri plivališta, od kojih jedno zatvoreno, pričalo se da je njihova vrednost oko šest miliona evra i da grad traži privatnog partnera sa kojim bi ušao u ovaj poduhvat. I od Plaže se odustalo, jer zainteresovanih privatnika za investiciju nije bilo, i to pošto je ponovo urađeno idejno rešenje.
– Idejno rešenje bazena na Plaži je besplatno, to je poklon arhitekte Vladimira Jovanovića gradu Užicu – objašnjava Svetlana Jevđović Matić, pomoćnik gradonačelnika. Ipak, i na Plaži je plaćen račun nepromišljenosti. Kraj kupališta su rađena istraživanja tla.
– Za geoistražne radnje na terenu i izgradu geomehaničkog elaborata plaćeno je 1.139.000 dinara – kažu u Direkciji za izgradnju.
Sabiranjem novca potrošenog za Turicu i Plažu, prosta matematika kaže da je zbog loših planera i nerealnih obećanja datih zarad političkih poena otišlo više od 9,25 miliona dinara novca iz užičke kase. Poređenja radi, toliku sumu zajedno su ove godine dobili Narodno pozoriše za redovni program i organizaciju Jugoslovenskog pozorišnog festivala i Gradska galerija za organizaciju Međunarodnog grafičkog bijenala i sve ostale izložbe. Sa novcem koji je protraćen za nesuđene bazene, na primer, Crveni krst gotovo dve godine mogao je da hrani socijalno najugoženije u narodnoj kuhinji.