
Prednosti gasne interkonekcije sa Bugarskom
Gasna interkonekcija između Srbije i Bugarske podstakla bi investicije i poboljšala energetsku bezbednost Srbije, izjavio je potpredsednik Evropske komisije za energetiku Maroš Šefčovič.
Šefčovič je agenciji Beta rekao da je zadovoljan što je dvosmerni gasovod koji će povezati gasne mreže Srbije i Bugarske uvršten u užu listu prioritetnih projekata na sastanku radne grupe na visokom nivou za gasno povezivanje centralne i jugoistočne Evrope (CESEC).
"Posebno sam zadovoljan, što je srpski projekat na listi prioriteta. Verujem da će taj projekat popločati put za investicije privatnog sektora, uz podršku EU, i poboljšati energetsku bezbednost Srbije", rekao je on.
Šefčović je istakao da je zadovoljan što su ministri energetike 15 zemalja centralne i jugoistočne Evrope potpisali u Dubrovniku Memorandum o razumevanju o zajedničkom pristupu rešavanja problema diverzifikacije i sigurnosti snabdevanja gasom.
"Doneta je istorijska odluka o načinu da se obezbedi mnogo bolja povezanost zemalja jugoistočne Evrope i Balkana gasovodima sa Evropom i što ćemo osigurati da svaka od zemalja regiona ima pristup do najmanje tri različita izvora gasa", rekao je Šefčovič.
Sporazum podrazumeva zajednički pristup rešavanja problema diversifikacije i sigurnosti snabdevanja gasom, a gasne interkonekcije između susednih država biće model po kome treba da se razvija budući gasni sektor.
Gasna interkonekcija između Srbije i Bugarske nalazi se na drugom mestu liste prioritetnih projekata. Gasovod između Srbije i Bugarske biće dug 150 kilometara i imaće kapacitet od 1,8 milijardi kubnim metara godišnje.
Oko 60 odsto gasovoda nalaziće se na teritoriji Srbije, a prema ranijim najavama, gradnja trebalo bi da bude završena do 2018. kako bi u 2019. kroz taj gasovod potekle prve količine gasa. Srbija očekuje da iz fondova EU u najvećoj meri obezbede finansiranje projekta.