Kako da usmeravate svoje dete na društvenim mrežama

Društvene mreže su neizostavni deo današnjice naročito za mlađe generacije. U našoj zemlji nije dovoljno razvijena svest o negativnim stranama interneta po decu stoga nudimo nekoliko saveta kojima ćete pratiti vaše dete u virtuelnom druženju.

Nažalost društvene mreže mogu negativno uticati na vaše dete i njegovo raspoloženje. Verovatno ste čuli da vaše dete negoduje jer je neko postavio fotografiju na kojoj se ono nalazi, a da se detetu ona ne dopada. Nije redak slučaj ni da prijatelji deteta objave da se negde druže, a da se vaše dete ražalosti jer nije bilo pozvano. Da ne spominjemo uznemiravanje, manipulaciju i druge negativne strane interneta.

Potrudite se da uvek budete svom detetu najbolji prijatelj i da postignete da ono deli svoje probleme i svakodnevicu sa vama. Evo nekoliko saveta da mu pomognete u virtuelnom druženju:

Komunicirajte

Razgovarajte sa svojom decom. Saznajte kakav vid interakcije praktikuju i o kojim temama diskutuju na društvenim mrežama. Saznajte da li imaju nesporazuma ili problema. Ukoliko ste radna osoba i ne provodite puno vremena kod kuće, izdvojite bar jedan dan u nedelji u kojem ćete imati razgovor i druženje sa svojim detetom. Neka teme budu škola, prijatelji, život, simpatije i tako dalje. To ne treba da izgleda kao saslušanje optuženika već treba da ima formu druženja, na putu do škole ili popodne uz čaj. Što je dete starije i više u pubertetu bitnije je da veza sa roditeljima bude čvršća.

Nadgledajte

Pitajte dete da vam pokaže svoj profil na Instagramu ili na drugim društvenim mrežama. Ovo je bitno naročito za devojčice jer su one povodljivije i mogu biti u većem problemu zbog slika koje „su u modi“. Postanite njihov prijatelj ili follower. Na taj način ćete biti sigurni da je sve u redu.

Edukujte

Naučite vaše dete šta jeste, a šta nije odgovarajuće ponašanje za razmenu poruka i postavljanje fotografija. Naučite ga kako da saseće raspravu u korenu i da je, ukoliko imaju problem, najbolji način da razgovaraju sa osobom lice u lice. Što je najbitnije, iznesite mu činjenice o tome kako izgleda uznemiravanje, zastrašivanje i korišćenje dece na internetu i u kakav problem mogu upasti.

Postavite ograničenja

Zabranite upotrebu tableta, računara, telefona i drugih gedžeta u kasne sate ili ograničite dete da dnevno može na internetu da provede samo određenu količinu vremena. Tako će ono provoditi više vremena u porodičnom druženju. Svako treba da ima svoju privatnost ali ona u tom uzrastu ne sme prelaziti granice. Družite se i pričajte jedni sa drugima.

Foto: pixabay

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE