
`Niko nije odustao od koncesije za Koridor`
Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović tvrdi da niko nije odustao od koncesije za izgradnju dela autoputa na Koridoru 11 i da će se uskoro nastaviti pregovori s kineskim kompanijama.
"Ove kompanije su predale pisma o modofikaciji problema koje oni vide. Oni najviše problema vide u frekvenciji saobraćaja i traže određene dodatne garancije", kazala je Zorana Mihajlović.
Ona je rekla da će Vlada zauzeti stav o platformi tih razgovora. "Daleko od toga da ćemo čekati mesece ili godinu, niti ćemo raspisivati nove javne pozive. Izveštaj o tim razgovorima ćemo imati već u naredne dve-tri nedelje, pa ćemo videti dokle smo stigli", kazala je Mihajlović.
Rok za dostavljanje ponuda na tender istekao je 5. februara, a po pisanju Večernjih novosti, kineske kompanije su umesto ponuda dostavile pismo u kojem obaveštavaju vlasti Srbije da uslovi tendera nisu prihvatljivi. Za učešće na tenderu kvalifikovale su kineske kompanije CRBC i Shandong Hi-Speed Group.
>>>>Koridor 11 u `zaustavnoj traci`
Predmet koncesije bili su izgradnja i održavanje dela deonice autoputa kod Beograda, dužine 17,6 kilometara od Surčina do Obrenovca i deonice od 30,9 kilometara između Preljine i Požege, kao i upravljanje, održavanje i korišćenje deonica od Obrenovca do Preljine, dužine 103 kilometra.
Autoput Beograd-Požega, deo je saobraćajnice koja bi trebalo da poveže Srbiju sa Crnom Gorom (Beograd-južni Jadran) i Rumunijom (do Temišvara).
Kineska grupa Shandong već gradi dve deonice autoputa na Koridoru 11, od Obrenovca do Uba, i od Lajkovca do Ljiga, ukupne dužine 50 kilometara, što se finansira kreditom kineske Exim banke od 334 miliona dolara.
Kompanija Azvirt iz Azerbejdžana na Koridoru 11 gradi deonice od Ljiga do Preljine, dugu 40 kilometara. Radovi se finasiraju iz azerbejdžanskog kredita od 308 miliona evra, a plan je da se završe do 25. avgusta ove godine.
Foto: Beta