stvari oko kojih brinemo, briga, anksioznost

85 odsto stvari oko kojih brinemo se nikada ne dogodi

Pre pet stotina godina, Mišel de Montenj je rekao: „Moj život je bio ispunjen strašnom nesrećom; većina se nikada nije dogodila“. Sada postoji studija koja to dokazuje. Ova studija je istraživala koliko se naših zamišljenih nesreća ikada materijalizuje.

U ovoj studiji, od ispitanika je zatraženo da zapišu svoje brige tokom dužeg vremenskog perioda, a zatim identifikuju koja se od njihovih zamišljenih nesreća zapravo nije dogodila. Eto, ispostavilo se da se 85 procenata onoga o čemu su ispitanici brinuli nikada nije dogodilo, a sa 15 procenata što se dogodilo, 79 procenata ispitanika je otkrilo da ili mogu da se nose sa teškoćom bolje od očekivanog, ili ih je teškoća naučila lekciji vrednoj učenja. To znači da 97 procenata onoga o čemu brinete nije mnogo više od uplašenog uma koji vas kažnjava preuveličavanjem i pogrešnim shvatanjima.

Stres izaziva probleme

Montenjov citat zasmejava ljude već pet vekova, ali briga nije šala. Stres koji briga stvara izaziva ozbiljneprobleme. Hormoni stresa koji dovode do osećaja brige povezani su sa smanjenjem moždane mase, snižavanjem vašeg IQ-a, sklonošću srčanim oboljenjima, raku i prevremenom starenju, porodičnoj disfunkciji i kliničkoj depresiji, ali i povećanjem šanse za starije osobe da razviju demenciju i Alchajmerovu bolest, piše HuffPost.

Briga, nervoza, anksioznost

Freepik

Kada bismo uspeli da se izborimo sa brigom koja nam stalno nesvesno obuzima um, znatno bismo povećali šanse da živimo duži, srećniji i uspešniji život. Ali ne brinite; novo istraživanje je otkrilo da možete da promenite svoj mozak i da prestanete da brinete.

Sve počinje sa odlukom da ne verujete u nesreću koju vaše zabrinute misli vide u vašoj budućnosti.

Potrebna je odluka i posebna vrsta prakse, ali je jednostavnija nego što možete zamisliti. Ovo je jedan način.

Probajte ovo

Zamislite dugme u sredini vašeg dlana. Pritisnite ga i brojte do tri, razmišljajući o svakom broju kao o boji.

Udahni, kaži 1, misli crveno.
Udahni, kaži 2, pomisli plavo.
Udahnite, kaži 3, mislite zeleno.

Na izdisaju se na trenutak potpuno prepustite razmišljanju o bilo čemu. Priroda nam je dala prozor od 90 sekundi da razbijemo stresno razmišljanje pre nego što krenemo u dugu šetnju. Što više razbijate stresno razmišljanje tokom dana, to će vaš mozak više ojačati sinapse koje prestaju sa brigom.

Evo neurološkog razloga zašto ovo radi. Deo mozga koji izaziva reakcije na stres bukvalno ima inteligenciju malog deteta. I svaki roditelj zna da ne zaustavljate bes pozivanjem na dečju logiku. Odvlačite pažnju deteta. Ovaj alat odvlači pažnju uplašenog dvogodišnjaka u vašem mozgu.

Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

Izvor: BIZLife

Foto: Freepik

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE