Sedam država EU blokiralo šengen

Austrija je odlučila da "zbog situacije s imigrantima, koja je izmakla kontroli", do februara produži nadzor unutrašnjih šengenskih granica, čime je ukupno sedam država Evropske unije uvelo privremeni nadzor šengena.

Tu informaciju je prenela predstavnica za štampu u Evropskoj komisiji Nataša Berto, a mediji u EU prenose i najavu vlade u Ljubljani da će uvesti proveru pasoša i identiteta putnika na slovenačkim granicama.

Berto je navela je da su, na temelju šengenskih odredaba za "prinudne prilike" Švedska, Danska i Norveška zavele nadzor na šengenskim međama. Dodala je da su zbog procene o pretećoj situaciji takve mere preduzele Austrija, Francuska, Nemačka i Malta.

"Austrija je EK u septembru obavestila da uvodi privremeni nadzor na unutrašnjim šengenskim granicama", objasnila je Berto. Vlada u Beču je sad Briselu stavila do znanja da je "produžila tu privremenu graničnu kontrolu do februara zbog toga što je situacija s imigrantima izmakla kontroli".

Mediji u EU su preneli i izjavu predstavnika austrijskog ministarstva spoljnih poslova da bi "sledeća etapa mogla biti uvođenje kontrole na slovenačkim granicama".

Italijanski mediji javljaju da je to zabrinulo vlasti u Rimu jer bi se moglo desiti da se izbeglice i migranti nagomilaju na italijanskim granicama, ako više nemaju prolaza preko Austrije i Slovenije.

Rimske vlasti su se uznemirile i zbog toga što su se nemačka kancelarka Angela Merkel i njen ključni stranački partner, bavarski premijer Horst Zehofer dogovorili da mnogo brže odbacuju zahtev za azil migrantima sa severa Afrike.

Foto: Beta

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE