
Firme i građani založili imovinu vrednu 12 milijardi evra
Ukupno 12 milijardi evra vredna je pokretna imovina koju su građani i firme založili samo tokom proteklih godinu dana, na ime garancije za otplatu kredita i raznih dugova, što je jednako polovini javnog duga Srbije.
Dužnici najčešće zalažu automobile, kamione, bagere, dostavna vozila… Uzimajući nove i refinansirajući stare zajmove, firme pod zalogu stavljaju i vredne mašine, aparate, raznu opremu, ali i svoje robne marke.
Garancija da će uredno isplaćivati rate su tako i žigovi: "plazma", "moja kravica", "šabačka feta", "sunce", "karneks", "iskon", "rubin"… Registar žigova vodi Zavod za intelektualnu svojinu, dok se Registar založnog prava na pokretnim stvarima i pravima vodi pri APR.
Pretragom podataka se vidi da su, garantujući za dug prema UniCredit banci od 141 milion evra, firme Bambi, Imlek i Knjaz Miloš založile 19 svojih proizvodnih mašina. Zaloga je zabeležena i uz njihove najpoznatije žigove: "plazma" i "moja kravica mleko".
I "Victoria grupa lane je stavila zalogu na ime garancije duga prema Societe Generale banci (za vrednost iznad 200 miliona evra). Pod zalogom je tako vozni park koji čini 49 putničkih i dva teretna vozila, čak 95 raznih pokretnih stvari, od mašine za sudove do uzorkivača zemljišta.
Založeno je i vlasništvo, i to celokupno, nad dve firme – Fertil iz Bačke Palanke i Victoria logistic iz Novog Sada. Registar žigova otkriva da je garancija otplate i robni žig "iskon ulje".
I životinje su lane bile predmet zaloga. U prvih 15 dana ove godine registrovana su čak dva kredita gde su dužnici za otplatu garantovali sa ukupno 10 krava. Lane je pod zalogu stavljeno i na hiljade pilića i koka nosilja. Samo po jednom, od ukupno šest lanjskih ugovora, pod zalogom se našlo 15.450 nosilja, 2.400 petlova i 125.000 pilića brojlera. Registrovana su i tri ugovora gde su za otplatu garantuje – svinjama.
Podaci APR pokazuju da u ukupnom broju založenih stvari prednjače – vozila, na koja se odnosi gotovo polovina svih predmeta i prava pod zalogom. Slede mašine i oprema sa 22,8 odsto, razna prava, sa 15,78 odsto, dok se na životinje odnosi svega 1,94 procenta.
Nisu samo banke "vlasnici" potraživanja. Na spisku poverilaca, doduše retko, nalaze se i građani. Tako je ove godine preduzeće Partizanski put moralo da stavi zalogu na mašine, a u korist radnika koji su dobili spor po osnovu neplaćenih zarada.
Sa stanjem na dan 8. januara u Srbiji su bila aktivna ukupno 139.643 založna prava, ističu u APR. Ovim založnim pravima obezbeđena su potraživanja ukupne vrednosti od 61,61 milijardu evra.