
Makedonsko gusto sito za srpsko brašno
Domaći mlinari ponovo nailaze na prepreke pri izvozu svoje robe u Makedoniju zbog nedovoljnog broja kontrolnih markica, a ukoliko se nastavi sa takvom praksom, Srbija će razmotriti uvođenje kontramera.
U Ministarstvu trgovine Srbije Novostima je rečeno da makedonska strana na razne načine pokušava da oteža i spreči izvoz našeg brašna. Naročito na početku sezone, kada prvo žele da upotrebe sopstveno brašno, kako bi ispraznili svoje silose, pa tek onda da se okrenu uvozu.
Imali smo više puta sličnu situaciju, i pre nekoliko godina Makedonci su prekršili CEFTA sporazum, pa smo tada izdejstvovali da ukinu razne zabrane koje su uveli, kaže pomoćnik ministra trgovine Bojana Todorović.
Prvi potez je da naša ambasada u Skoplju ukaže makedonskom ministarstvu, da ako ne prestanu s takvom praksom, mi se obraćamo organima CEFTA. Ukoliko ni u tom slučaju ne bude rezultata, makedonska strana suočiće se sa kontramerama. Nadamo se da će ovaj spor da se reši za dve-tri nedelje, dodaje ona.
Ovog leta, od početka sezone nove žetve, u kontinuitetu traje opstrukcija izvoza brašna iz Srbije u Makedoniju, izdavanjem nedovoljnog broja kontrolnih markica. Zbog toga je poslovno udruženje Žitovojvodina zatražilo od Ministarstva trgovine da uvede mere reciprociteta prema uvozu pojedinih proizvoda iz Makedonije.
Vršilac dužnosti direktora Žitovojvodine Zdravko Šajatović napominje da je u septembru, nakon završenog tendera, počelo izdavanje markica i domaći izvoznici brašna su se ponadali da će taj postupak biti normalizovan, u trebovanoj količini.
Ali, ponovo je prisutna opstrukcija u Ministarstvu poljoprivrede Makedonije i tamo se markice izdaju u količini koja je duplo manja od trebovane.
Kako će Srbija da štiti svoju privredu, posebno kada se zna da je makedonski izvoz agrarnih proizvoda po stanovniku čak dva i po puta veći, nego što je to slučaj u obrnutom smeru, ostaje otvoreno.