Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Priča o čoveku koji je kupio Stounhendž

    Tačno pre 100 godina, britanski advokat pod imenom Cecil Chubb otišao je na aukciju u Salisbury, Wiltshire. Nije došao sa stvarima koje je njegova žena tražila. Ipak, kupio joj je nešto drugo – Stounhendž. Iako bi druge žene bile presrećne, ili bi bar cenile poklon, njegova žena Mary Chubb nije se obradovala poklonu.

    Ovaj megalit koštao je njenog muža današnjih 680.000 funti, što je oko milion evra. „Kažu da je Mary htela da Cecil kupi set zavesa na aukciji,“ rekao je kustos Stounhendža, Heather Sebire, za BBC magazin. „I tako se on vratio sa nečim potpuno drugačijim.“ Postoje i glasine koje kažu da je Chubb kupio praistorijsko nalazište da bi ga sklonio od ruku bogatih Amerikanaca koji su bacili oko na antikvitete.

    Stounhendž je sagrađen pre oko 4.500 godina. I dok je sada javno dobro, bio je godinama u privatnom posedstvu. Vojvoda od Quennsbury-a, a kasnije i porodica Antrobus posedovali su ovaj spomenik kulture do 1824. godine. I tako je od aukcije 1915. godine u posedništvu advokata Chubba.

    Već u oktobru 1918. godine, Chubb je ispisao stranice istorije tako što je dao spomenik Velikoj Britaniji. Premijer David Lloyd George dao mu je impresivnu titulu: Sir Cecil Chubb, prvi baron Stounhendža.

    UNESCO je nazvao Stounhendž „najsofisticiranijim praistorijskim arhitektonskim kamenim krugom na svetu“, i postalo je svetsko nasleđe od 1986. godine.
    Preko 1.3 miliona ljudi posetilo je Stounhendž 2014. godine.

    Foto: Pixabay/Wikimedia Commons

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE