Sledi period jeftinije nafte?
Pad cene barela nafte na međunarodnim tržištima ispod 50 dolara naveo je analitičare na procene da nastupa novo razdoblje nižih cena goriva.
Cene nafte ispod 50 dolara za barel na londonskom i američkom tržištu bile su pravilo pre 2005. godine.
Eksplozivan kineski rast u poslednjih deset godina, zajedno sa stagnacijom globalne proizvodnje, doveli su do rasta cena sirove nafte iznad 140 dolara za barel u 2008. godini. U poslednjih deset godina, više od 90 odsto vremena cene su se kretale iznad 50 dolara.
Ipak, proizvođači na globalnom nivou, posebno američki proizvođači nafte iz škriljaca, sada crpe rekordne količine nafte, a istovremeno kineski rast usporava, dok alternativni izvori energije i bolja energetska efikasnost prigušuju potražnju razvijenoga sveta.
Očekivanja da će se cene nafte oporaviti usled veće potražnje, mogla bi se izjaloviti budući da potrošači radije štede nego troše. Verovatno ukidanje sankcija Iranu i povratak njegovih ogromnih rezervi nafte na tržište navela je mnoge analitičare da snize svoje prognoze cena nafte.
Kompanija BMI Research, podružnica rejting agencije Fitch, procenila je da će snažan kurs dolara, slabljenje Kine i verovatni rast iranskog izvoza nafte zadržati pritisak na cene u idućim mesecima. "Čini se da je neizbežan ponovni pad cena nafte na oko 45 dolara za barel, najniži zabeležen nivo u 2015, objavila je BMI.
Ali, dok analitičari ističu da u skorije vreme nije verovatan povratak izrazito visokih cena od 100 i više dolara za barel, osim u slučaju da dođe do naglog pada proizvodnje, takođe ne očekuju ni povratak super jeftine nafte, nego najavljuju period srednje visokih cena.
Brokerske kuće i banke prognozirale su u anketi Reutersa da će se cene sirove nafte kretati u 2016. u proseku između 60 i 70 dolara za barel, dok je samo manji broj analitičara prognozirao značajno više ili niže cene od toga.
"Dugoročno, cena zaista nije pitanje prekomerne ponude. Nafta je još uvek redak resurs", rekao je direktor firme JBC Energy Asia Richard Gorry. "Izvan SAD, ponuda nije puno porasla tako da će na duži rok iranska nafta zapravo biti potrebna kako bi se tržište uravnotežilo".
U BMI Researchu, pak, očekuju malo više cene u 2016, budući da je većini američkih proizvođača iz škriljaca potrebna cena iznad 60 dolara za barel da bi bili profitabilni.