Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    8 lakih načina da ubrzate metabolizam

    Ako želite da poboljšate zdravlje ili da izgubite na težini, prva stvar na koju treba da obratite pažnju jeste metabolizam. Upravo metabolizam ima veliki uticaj kako su naše ćelije snabdevene energijom i hranljivim materijama. Loše funkcionisanje metabolizma obično dovodi do prekomerne težine.
    Sajt Bright Side sastavio je listu dobrih navika koje mogu da ubrzaju metabolizam.

    1.„Zakažite“ obroke.
    Drugim rečima, jedite uvek u približno isto vreme. Naše telo je pametno. Očekuje da unese hranu u određeno vreme, tako da troži većinu svoje energije do tog vremena, znajući da će dobiti još energije uskoro. Ali ako imate neredovne obroke, telo čuva energiju umesto da je troši, jer ne zna kada će dobiti sledeći obrok. Idealno je da jedete manje obroke na 3-4 sata.

    2. Pijte više tečnosti.
    Dovoljan unos tečnosti doprinosi dobrom metabolizmu. Kada telu nedostaje tečnosti, troši manje kalorija. Jetra pokušava da uspostavi snadbevanje vode i ne „obraća pažnju“ na sagorevanje masti. Zato bi trebalo da pijemo više – ako ne vode, onda bar čaja, limunade…

    3. Kalcijum je saveznik dobrog metabolizma.
    Konzumirajte dosta mleka i mlečnih proizvoda – sira, jogurta, kiselog mleka…

    4. Ustajte rano.
    I sunce ima uticaja na naš metabolizam. Prirodna svetlost pomaže telu da reguliše biološke procese koji zavise od smene dana i noći, koji su od vitalnog značaja za potrošnju energije.

    5. Nemojte se odricati ugljenih hidrata.
    Da bi se serotonin pravilno sintetizovao, potrebna nam je dovoljna količina ugljenih hidrata. Sve ispod toga stresno je za telo.

    6. Bez grickanja.
    Čips, sendviči, slatkiši… sve te „grickalice“ koje nam često dopadaju ruke usporavaju metabolizam. Energija koju dobijamo od hrane obično traje 3-4 sata, onda telo počinje da troši sopstvene masti. Ako stalno grickamo nešto onda telo neće trošiti svoje masti, i tako dobijamo na težini.

    7. Koristite jodiranu so.
    Trenutno je popularna morska so, ali ne može da zameni staru, dobru jodiranu so. Nedostatak joda negativno utiče na tiroidnu žlezdu, što opet ima negativan uticaj na metabolizam.

    8. Proveravajte gvožđe u krvi.
    Ako vam nedostaje gvožđa jedite više mesa, ribe, i jabuka…

    *Budite aktivni. Ako nemate vremena za vežbe, hodajte što više, šetajte, vozite bicikl…

    [preporucene_vesti ids=“236268″]

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pixabay

    Piše: N.V.

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE