Povećan izvoz spašava francuski šampanjac

Prodaja francuskog šampanjca, posle dve godine uzastopnog pada, u 2014. ponovo beleži rast, zahvaljujući oporavku evropskog tržišta i odličnim rezultatima izvan Evropske unije.

Izvoz penušavog vina iz Francuske u tekućoj godini, prema prvim procenama, porastao je 1,0 odsto, na oko 308 miliona boca, posle pada od 1,2 odsto u 2013, saopštilo je francusko Udruženje proizvođača šampanjca.

Prihodi od prodaje, kako se navodi, mogli bi dostići 4,5 milijardi evra, uz godišnji rast od 3,0 odsto, zahvaljujući britanskom, američkom i australijskom tržištu, čime bi se približili istorijskom rekordu iz 2007, kada su iznosili 4,56 milijardi evra.

Međutim, na francuskom tržištu prodaja šampanjca u ovoj godini opala je 2,0 do 3,0 odsto, što je četvrta godina zaredom manjeg prometa, usled nepovoljne ekonomske situacije, ističu u Udruženju.

Osim u Velikoj Britaniji, koja je najveće izvozno tržište šampanjca, prodaja je porasla i na nemačkom tržištu, dok je u južnoj Evropi zaustavljen pad. Samo u Italiji, u prošloj godini prodaja ovog pića bila je u padu 14 odsto.

Izvoz izvan EU, prema procenama Udruženja, u tekućoj godini će zabeležiti rekordne rezultate zahvaljujući količinskom rastu prodaje u SAD podstaknutom oporavkom ekonomije, ali i rastu na japanskom i australijskom tržištu, gde su prosečne cene dosta više.

Isti izvor podseća da je za poslednjih 10 godina potrošnja vina u svetu porasla 4,0 odsto, dok je prodaja penušavih vina skočila 30 odsto. Međutim, penušava vina iz Italije i Španije postala su alternativa francuskom šampanjcu zbog osetno nižih cena, upozoravaju u Udruženju. 

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE