Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Putin traži pomoć ruskih milijardera

    Tražeći izlaz iz krize, predsednik Rusije Vladimir Putin obratio se 41 oligarhu sa zahtevom da dokažu svoj patriotizam u suočenju sa sankcijama zapada, s ciljem da spasi rublju i održi nivo zaposlenosti.

    Cilj razgovora je bio da milijarderi doprinesu tome da se zajedničkim snagama stabilizuje kurs rublje, da narod ne hrli da sa bankovnih računa diže rublje i pretvara ih u devize, ili da kupuje sve što mu dođe pod ruku.

    U Jekaterinskoj dvorani u Kremlju Putin je biznismenima rekao da je spreman na otvoren razgovor o bilo kom pitanju i ponovio predlog o potpunoj amnestiji kapitala za one koji novac vrate u zemlju.

    Među biznismenima je bio vlasnik AFK sistema Vladimir Jeftušenkov koji je poslednjih meseci bio u kućnom pritvoru, ali je Putin već ranije rekao da istražni organi nisu pronašli dokaze da je bio saučesnik u pranju novca. Dolazak Jeftušenkova bio je svojevrsna rehabilitacija tog milijardera, koja je uticala i na rast akcija njegove kompanije.

    Među milijarderima su bili Ališer Usmanov, po Forbesovim rang-listama najbogatiji građanin Rusije, zatim Viktor Vekselberg vlasnik grupe Renova, Vladimir Lisin, jedan od vlasnika Lipeckog metalurskog kombinata, bankar Petar Aven predsednik Alfa banke, Mihail Prohorov, vlasnik Oneksima, Vladimir Potanjin, vlasnik Noriljskog nikla, Aleksej Mordaošov, predsednik Severostalja, aluminijski magnat Oleg Deripaska, vlasnik Baznog elementa, kao i Roman Abramovič, vlasnik brojnih kompanija.

    Od naftaša su bili Vagit Alekperov, predsednik Lukoila, i Vladimir Bogadonov, vlasnik Surgutnefte gasa, kao i Sulejman Kerimov, vlasnik kompanije Nafta–Moskva.

    Milijarderi su zamoljeni da do Nove godine "prodaju valutu u porcijama". Jednostavno rečeno, izvoznici će deo deviza prodavati državi po rasporedu koji su sačinili članovi vlade. Za dve-tri nedelje bi izvoznici prodali od 20 do 30 milijardi dolara, što bi trebalo da umiri devizno tržište. Putin je to nazvao građanskom odgovornošću.

    Bilo je i onih koji su Putinu rekli da imaju kredite u dolarima ili evrima, a sada je rublja prešla u "slobodno plivanje". Neke od naftno-gasnih kompanija su stvorile velike devizne rezerve, a praktično nemaju dugova.

    Putin je hteo da motiviše biznismene i da rašire lepezu ulaganja. To je rak-rana ruske ekonomije, jer se najviše bogatih ljudi nalazi u sferi prodaje sirovina, nafte, gasa, metala, a malo je onih koji su spremni da ulažu prerađivačku industriju.

    Putin je pozvao biznismene da ulažu novac koji imaju u proizvodnju da bi se prevladale zapadne sankcije. Pozvao je biznismene da budu odgovorni i prema svojim velikim radnim kolektivima, standardu zaposlenih i socijalnim pitanjima, da se ne smanjuje broj zaposlenih.

    Finansijeri prognoziraju da bi zbog pada cene nafte 2015. godine ruski budžet mogao da izgubi 331 milijardu rubalja. Poznati ruski ekonomista Igor Nikolajev kaže da će se najverovatnije iduće godine zaustaviti pad cena nafte, ali će one ostati i dalje niske, što je loše za Rusiju. Putin je već tražio da se državni budžet smanji za pet odsto, jedino se neće rezati planirani troškovi armije.

    Foto: Beta

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE