Sednica `svetske vlade u senci` u Beogradu
Trilateralna komisija, čija se Evropska grupa sastala u Beogradu, kao i uvek – iza zatvorenih vrata, već četiri decenije važi za svojevrsnu "svetsku vladu u senci".
Trilaterala, što znači Amerika, odnosno SAD i Kanada – Zapadna Evropa – Japan, okuplja ljude od uticaja iz sveta politike i biznisa. Evropska grupa Trilateralne komisije ima oko 180 članova, a Srbija u toj grupi ima predstavnika od 2013. godine.
Trilateralna komisija osnovana je 1973. godine, a osnivač je bio David Rockefeller, decenijama vodeći njujorški bankar, i prvi čovek Chase Manhattan grupacije, čija je reč bila presudna i prilikom izbora članove komisije. Prema nekim tumačenjima, idejni tvorac grupacije bio je Zbigniew Brzezinski. Na čelu Trilaterale su tri kopredsednika, po jedan iz Amerike, Evrope i Japana.
Pravila iz sastava Komisije isključuju ličnosti koje se trenutno nalaze na javnim izbornim funkcijama, pa u nju ulaze ličnosti iz političkih (po pravilu ugledni bivši političari) i poslovnih krugova, kao i istaknuti intelektualci, najčešće univerzitetski profesori.
Po pravilu, članovi gupe su čelnici vodećih finansijskih institucija, banaka, poput Goldman Sachsa, Evropske centralne banke, MMF, potom velikih korporacija, kao i nekolicina bivših predsednika, premijera, šefova diplomatija, profesora, rektora uglednijih univerziteta. Računa se da je danas u njenom sastavu oko 400 članova.
Sastanci Trilateralne komisije i Evropskog komiteta Trilateralne komisije se, po pravilu, održavaju na godišnjem nivou, svaki put na drugom mestu, a izvršni komitet sastaje se nekoliko puta godišnje.
Na skupu se, prema podacima dostupnim javnosti, razmatraju i razrađuju teme koje formuliše tzv. uži krug. Taj uži krug ili uži prsten, čine regionalni direktori i provereni članovi elitnih organizacija u svetu.
Brzezinski je američki politikolog poljskog porekla, koji je, kao geostrateg i državnik služio u administraciji Jimmyja Cartera, kao savetnik za nacionalnu bezbednost SAD, a sada je profesor na Univerzitetu Džons Hopkins i član niza različitih odbora i organizacija.
Predsednik srpskog ogranka Evropske grupe Trilateralne komisije Jovan Kovačić, izjavio je uoči sastanka Tanjugu da očekuje dobru posećenost beogradskog skupa, na koji su pozvani i svi članovi srpske vlade, i koji, istakao je, predstavlja i svojevrsno priznanje Srbiji.
"To je jedan od najozbiljnijih skupova u Beogradu još od Titove sahrane", istakao je Kovačić. Prema njegovim rečima, Josip Broz Tito je lično hteo da uvede bivšu Jugoslaviju u Trilateralu, što je, navodno, kasnije pokušavao i Slobodan Milošević.
Sa Trilateralnom komisijom, po pisanju medija, usko je povezana Bilderberg grupa, osnovana 1954. godine, svojevrsno uže telo, za koje se veruje da ima između 120 i 140 članova.
Premijer Aleksandar Vučić izjavio je, na otvaranju 38. zasedanja Trilateralne komisije u Beogradu, da je članstvo u EU glavni cilj spoljne politike Srbije. "Srbija želi da bude punopravni član, ali ne i siromašni rođak kojeg će se svi stideti", zaključio je premijer.