Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Kad bi Srbija imala vetropark

    Izgradnjom vetroparkova, Srbija skoro da ne bi morala da kupuje električnu energiju iz inostranstva, a samo jedan takav park bi doneo direktnu korist od 25 miliona evra, ukazuju stručnjaci.

    Ako investitori u narednim godinama postave vetroturbine jačine 500 megavata, ne samo što ćemo ispuniti obavezu prema Evropskoj energetskoj zajednici, nego ćemo i nadoknaditi 90 odsto zimskog uvoza kilovata.

    Samo jedan vetropark u budžet bi mogao da "nanese" čak 250 miliona evra, a pred vratima Srbije čekaju investicije "teške" milijardu evra koje koče – državne garancije, pišu Novosti.

    Najveća prednost vetroparkova, objašnjava Ana Brnabić iz Srpskog druženja za energiju vetra, je što 70 odsto električne energije proizvode zimi kada Srbija najviše struje uvozi i kada je uvoz najskuplji.

    Ukoliko ispunimo kvotu u narednih šest godina, uvozićemo samo deset odsto struje. Ovo je ključno za sigurnost i nezavisnost energetskog sistema. Često se i zaboravlja direktni uticaj izgradnje vetroparkova na ekonomiju zemlje, a akcenat se stavlja na to kako su vetroparkovi skupi, kaže Brnabić.

    Tako, jedan vetropark od 150 megavata bi Srbiji u toku svog radnog veka doneo direktnu finansijsku korist od oko 250 miliona evra. Od ovoga bi 130 miliona evra išlo u republički budžet kroz poreze na imovinu, dobit, dividende, a oko 50 miliona evra bi išlo u građevinski i eletro sektor tokom izgradnje.

    Investitori pak među kojima prednjače Nemci, Italijani, Amerikanci i Rusi, da bi inkasirali novac za energiju vetra u državnu kasu zauzvrat traže veće garancije.

    Milijardu evra investicija u vetroparkove u Srbiji čeka jer ugovor o otkupu struje ne obezbeđuje sigurnost finansijerima – rekao je direktor Nemačke razvojne banke kod nas, Jurgen Welschof. Srbija ima veliki potencijal za proizvodnju struje iz energije vetra i ima zainteresovanih investitora, finansijera i proizvođača opreme.

    Problem je, smatra pomoćnik ministra u Ministarstvu rudarstva i energetike Miloš Banjac, što investitori traže da im se posao unapred isplati i to samo za vetroparkove visoke snage.

    U novembru ćemo dobiti novi zakon o energetici, koji bi trebalo da se pozabavi ovim pitanjem, kaže Banjac. Insvestitorima je bitno da budu potpuno obezbeđeni kako bi opravdali svoja ulaganja. Sa druge strane, mi im već omogućavamo povlašćeni status u zemlji preko povoljnih fid-in tarifa.

    Očekuje se novi model Ugovora o otkupu električne energije na osnovu koga će se banke osećati sigurno da finansiraju stotine miliona evra u izgradnju vetroparkova, kaže Banjac i dodaje da bi prve vetroturbine mogle bi da počnu da se grade za najmanje tri godine.

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE