
Nobelova nagrada za Modiana i knjigu koju piše proteklih 45 godina
Ovogodišnji dobitnik Nobelove nagrade za književnost, 111. po redu, je francuski pisac Patrick Modiano. On je petnaesti Francuz koji je osvojio ovu prestižnu nagradu u vrednosti od milion i sto hiljada dolara. Modiano je izuzetno poznat u Francuskoj, ali ne toliko širom sveta. On piše i knjige za decu i scenarije za filmove, ali prevashodno piše romane. Romani su često smešteni u okupirani Pariz u vreme Drugog svetskog rata, a teme kojima se bavi su : sećanje, identitet i vreme.
Kada je u Stokholmu objavio dobitnika nagrade, Peter Englund, stalni sekretar Nobelove Akademije, je dao sledeće obrazloženje zašto je baš Modiano odneo pobedu : „…zbog umetnosti sećanja kojima je oživeo najneuhvatljivije ljudske sudbine i otkrio život u okupiranom svetu“.
U Srbiji je prevođen više puta, a knjige poznate domaćoj publici su: ’Rodoslov’, ’Dora Bruder’, ’Te neznanke’, ’Mala princeza’, ’U kafeu izgubljene mladosti’. Njegov najnoviji roman ’Pour que tu ne te perdes pas dans le quartier’ izlazi sledeće nedelje u Francuskoj.
U jednom od retkih intervjua, ovako priča o svom radu: „Na samom početku, doživljavao sam pisanje kao neku vrstu ograničenja. Početi tako rano kao pisac, kao što sam ja to učinio, je jadno; sve je izvan vaših domašaja, jer morate da jasno izložite neke teške teme, a nemate sredstva da to učinite. Kada sam nedavno pogledao moje rane rukopise, bio sam zapanjen odsustvom prostora u njima, odsustvom mesta na kom biste mogli da predahnete “.
Upitan da li oseća da je evoluirao kao pisac, on je dodao : „Ne , ne baš . Osećaj nezadovoljstva sa svakom knjigom je podjednako prisutan. Dugi niz godina sam imao san koji se ponavljao, sanjao sam da mi ništa više nije ostalo da napišem , da sam oslobođen . Ali nisam , avaj. Još uvek pokušavam da raskrčim isti teren, osećajući da nikad neću završiti posao.“
Ako do sada niste čitali njegove knjige, Modiano ne bi mogao da izdvoji ni jednu koju bi vam preporučio, on kaže : „Uvek sam imao osećaj, kao da pišem istu knjigu proteklih 45 godina.“