Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Globalne posledice moguće nezavisnosti Škotske

    Dan pred referendum o nezavisnosti Škotske, evropsku i svetsku javnost "muče" moguće ekonomske i političke posledice u slučaju da većina Škota zaokruži "da", od mogućih novih otcepljenja, preko budućnosti EU, do nove škotske valute i zajedničkih dugova.

    U četvrtak, 18. septembra, mogao bi doći kraj istorijskog razdoblja od preko 300 godina. Tog dana će Škoti izaći na referendum o nezavisnosti svoje zemlje od Velike Britanije.

    U slučaju pozitivnog rezultata referenduma, do nezavisnosti, međutim, ipak neće automatski doći. O tome bi se ponovo odlučivalo 24. marta sledeće godine. Najkasnije do kraja ovog prelaznog perioda morala bi biti razjašnjena sva politička i ekonomska pitanja.

    Članstvo u EU i NATO

    U slučaju otcepljenja Škotske od Ujedinjenog Kraljevstva, u proleće 2016. godine, nastala bi jedna nova država. Ona bi ponovo morala pristupiti Evropskoj uniji. Isto važi i za članstvo u NATO.

    Podrivanje novih otepljenja i evroskepticizma

    Evropa sa zabrinutošću gleda na predstojeći referendum. Budući da Škoti, za razliku od ostalih Britanaca, u osnovi važe kao narod koji je prijateljski nastrojen prema EU, njihovo otcepljenje značilo bi jačanje pozicije evroskeptika.

    Ako će, kako je najavljeno, Velika Britanija 2017. godine održati referendum o članstvu u EU, onda bi protivnici Unije mogli da prevagnu, budući da bi nedostajalo četiri miliona glasova Škota, uglavnom naklonjenih EU.

    Osim toga, škotska nezavisnost mogla bi biti signal i drugim zemljama u kojima postoje pretenzije za otcepljenjima. Države poput Španije ili Belgije se pribojavaju da bi to ugrozilo i njihovo jedinstvo. Za Britaniju bi to moglo značiti da bi u bliskoj budućnosti to isto mogla da zatraži i katolička Severna Irska.

    Valuta nezavisne Škotske

    Do marta 2016. godine, britanska funta će i dalje ostati zvanična valuta u Škotskoj. Do sada je London kategorički odbijao monetarnu uniju nakon ovog datuma, ukoliko se Škoti opredele za nezavisnost.

    Škotski premijer Alex Salmond je međutim najavio da će funtu i dalje zadržati kao valutu, u najgorem slučaju čak i bez pristanka Britanaca. U tom slučaju, međutim, Škotska više ne bi imala svoju Centralnu banku i ne bi mogla dodatno štampati svoj novac.

    >>>>Škoti spremni za sve, sem za valutu

    Ako nezavisna Škotska postane članica EU, to bi moglo biti povezano s obavezom uvođenja evra. Zemlje kandidati za evrozonu u početku moraju svoju valutu povezati s evrom, pre nego što ga kasnije službeno uvedu.

    Moguća bi bila i sopstvena valuta. Škotska već sada štampa škotske sterling novčanice koje su doduše čvrsto povezane s funtom. Svojom valutom bi vlada, ako bi to bilo potrebno, mogla uticati na kamate i tako popuniti eventualne rupe u državnoj kasi.

    Podela zajedničkih dugova

    Vlada u Londonu je već signalizirala da bi ona u prvo vreme ostala odgovorna za sve državne dugove u slučaju nezavisnosti Škotske. Nakon prelaznog perioda bi Škotska, prema željama britanske vlade, preuzela jedan „odgovarajući i pravedni udeo u obavezama Britanije".

    Pod znakom pitanja ostaje da li bi se ti dugovi delili prema udelu broja stanovništva, ili prema ekonomskoj snazi, koja bi bi za Škotsku bila povoljnija opcija.

    Foto: Beta

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE