
Srbija `gaji` 40.000 funkcionera
Najnoviji podaci agencije za borbu protiv korupcije pokazuju da raste broj funkcionera i da na svakih 186 građana Srbije dođe po jedna „fotelja“.
Prema najnovijim podacima iz registra Agencije za borbu protiv korupcije, u našoj zemlji ima čak 38.613 funkcionera, od čega 25.858 aktivnih. Procene govore da ni ova brojka nije konačna i da je stvarni broj „foteljaša“ još veći, pišu Novosti.
U zbir ulaze i neki bivši funkcioneri, ali ima i novih koji još nisu upisani. Kada je Agencija počela sa popisom funkcionera procenjivalo se da će „uloviti“ oko 30.000 „foteljaša“. Procena je već premašena za gotovo 9.000, a „brojač“ se još ne zaustavlja.
Da bismo shvatili koliko fotelje „guše“ Srbiju dovoljno je da pogledamo preko plota, u susednu Crnu Goru gde je upisano nešto više od 1.500 nosilaca državnih i lokalnih funkcija, procentualno više nego upola manje u odnosu na Srbiju.
Predsednik organizacije „Transparentnost Srbija“ Vladimir Goati kaže da mi odavno živimo iznad svojih mogućnosti, pa tako izdržavamo i neprimereno veliki broj javnih funkcionera.
Srbija nema problem samo sa ljudima na funkcijama već i sa ogromnim brojem službenika u javnom sektoru koje čak ne možemo ni da prebrojimo.
To je ogroman teret za ovu zemlju, kojeg moramo da se rešimo. Najgore je što nije reč o profesionalcima već o partijskim funkcionerima.
Goati objašnjava da štetnost tolikog broja „fotelja“ ne leži samo u činjenici da oni svojim platama opterećuju ionako istanjen budžet, već i u tome što se tako stvara ogroman prostor za korupciju.
Zakon kao funkcionere definiše sve izabrane, postavljene i imenovane u organe republike, pokrajina, opština i gradova, kao i u organe javnih preduzeća, ustanova i drugih organizacija čiji je osnivač država ili lokalne samouprave.
Tu su i oni koje bira Narodna skupština, a imaju ovlašćenje rukovođenja i odlučivanja, kao i sudije i tužioci, i njihovi zamenici, rukovodioci zdravstvenih i prosvetnih ustanova, od vrtića do fakulteta.