O čemu su razgovarali Medvedev i Vučić

Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u Moskvi da Srbija želi da postane deo EU, ali da ne želi da narušava odnose sa Rusijom, kao i da su sva pitanja oko Južnog toka razrešena i da se uskoro može očekivati potpisivanje jednog dokumenta koji će to i ozvaničiti.

"Nikad nisam skrivao da Srbija želi da postane deo EU, ali Srbija ne želi da u teškom trenutku narušava dobre, najbolje prijateljske odnose sa Rusijom", rekao je Vučić posle sastanka sa premijerom Rusije Dmitrijem Medvedevom.

Ruski premijer je rekao da je Južni tok prioritetan projekat, za Evropu i za Srbiju i da će realizacija tog projekta označavati i podizanje nivoa saradnje Rusije sa Srbijom na novi nivo. Dodao je i da ne sme biti politizovan.

Kako je naveo, to označava i partnerski pristup dve zemlje u tom poslu.

Vučić je precizirao da "smo mi imali imala četiri molbe i da nam se na sve četiri izašlo u susret I da ostaju samo neki tehnickci detalji da se još urede I da se može očekivati da u narednim danima sve bude završeno.

Dugački i konstruktivni razgovori su bili oko Južnog toka tokom kojih su sva pitanja rešena, podvukao je premijer Srbije.

"Suštinska pitanja više ne postoje jer su rešena i ostaju samo tehnički detalji koji se usaglašavaju" naglasio je Vučić.

Premijer Srbije se zahvalio svima koji su saslusasali stavove i molbe Srbije I na tome što smo kao prijatelji uspeli sve da rešimo.

Oba premijera su naglasila da međusobna robna razmena stalno raste i da je prošle godine porasla za 15 odstio a u ovoj za devet odsto, a ruski premijer je precizirao da se to desesva u vrenme kada i u svetskoj ekonomiji ima dosta problema.

Medvedev je precizirao i da su direktne investicije firmi iz Rusije u Srbiju 1,3 milijarde dolara I da je to kroz duga partnerstva cifra I do tri milijardi istakavši I da je veoma važan rad ruskih banaka u Srbiji.

On je naveo i da se razgovaralo o NIS-u i naglasio da je ta firma od gubitaša stigla do regionalnog lidera i da sada stvara prihod koji se investira u privredu Srbije.

Razgovaralo se i o modernizaciji infrastrukture srpskih železnica, što bi značilo i povećavanje izvoznog potencijala Srbije, naveo je Medvedev ističući istovremeno duboke prijateljske, istorijske i kulturne veze dve zemlje.

On je još jednom izjavio saučešće povodom katastrofalnih poplava koje su pogodile Srbiju ukazavši na angažman humanitarnog rusko-srpskog centra u Nišu, koji je potvrđen i tokom poplava.

Srpski premijer razgovore o ekonomskim pitanjima ocenio kao veoma uspešne, istakavši da su visoko ocenjeni i odnosi u svim drugim oblastima.

I premijer Srbije je naznačio povećanje robne razmene i dodao da je Rusija, uz Nemačku i Italiju, treći spoljontrgovinski partner Srbije.

Foto: Tanjug Screenshot

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE