
Energetsko povezivanje Balkana
Jugoistočnoj Evropi je potreban panregionalni pristup energetskoj politici da bi se osigurala energetska stabilnost, bezbednost i jeftiniji proizvodi, rečeno je na skupu "Uloga Srbije na energetskom tržištu Balkana" u Privrednoj komori Srbije.
Direktor sektora za međunarodne projekte Gazproma Aleksandar Siromjatin najavio je početak izgradnje Južnog toka u Srbiji u julu i ukazao da se realizacija gasovoda odvija po planu.
Tehnički direktor preduzeća Južni tok Srbija Pavel Pesidski je najavio da se u junu očekuje da za glavni projekat deonice Južnog toka kroz Srbiju bude dato pozitivno mišljenje svih ekspertiza, i napomenuo da se radi na eksproprijaciji zemljišta na trasi gasovoda.
Predsednik PKS Željko Sertić je, povodom regionalnih energetskih projekata, ocenio da će izgradnja gasovoda Južni tok imati ključni značaj kako za energetsku bezbednost, tako i za ekonomsku stabilnost država kroz koje će prolaziti.
Jedna od najvećih investicija u Srbiji u proteklih nekoliko decenija vredna gotovo dve milijarde evra doneće direktne i indirektne benefite srpskoj ekonomiji, podstaći dolazak investitora i otvaranje novih radnih mesta, rekao je Sertić.
Realizacija projekta Južni tok na duži rok omogućiće stabilan i održiv razvoj domaće privrede i privrede regiona, a posebno proizvodne industrije koja koristi gas kao energent ili sirovinu u proizvodnji, naveo je Sertić.
Podsetio je na to da su privredne komore Srbije, Bugarske i Mađarske osnovale Balkansku energetsku inicijativu, jer su prepoznale neophodnost institucionalnog organizovanja potencijalno zainteresovanih predstavnika kompanija u jednoj od prioritetnih oblasti.
Cilj je postizanje konsenzusa u jugoistočnoj Evropi u pogledu energetske politike, naveo je Sertić.
Državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike Mirjana Filipović rekla je da predstoji početak eksproprijacije zemljišta za gasovod i da treba da se reši pitanje zajma od Gazproma kako bi se zatvorila finansijska konstrukcija.
Posebna pažnja u perspektivi, kako je istakla, biće posvećena izgradnji gasnih interkonekcija i povećanju skladišnih kapaciteta.
Predstavnici Ministarstva za nacionalni razvoj Mađarske i Bugarske trgovinsko-industrijske komore složili su se da je neophodno povezivanje energetske mreže u regionu i usaglašavanje po svim pitanjima.
Rukovodilac Službe za strateški razvoj NIS Ana Maćić je ukazala da je cilj NIS da iz nacionalne preraste u regionalnu energetsku kompaniju i da se zbog toga kompanija već širi u regionu na maloprodajnom tržištu Bugarske, Rumunije i BiH, kao i u oblasti istraživanja u regionu.
Problemi koje treba rešiti odnose se na povećanje energetske efikasnosti i udela obnovljivih izvora u ukupnoj potrošnji električne energije, kao i ispunjavanje zahteva evropske energetske politike, odnosno trećeg energetskog paketa.