Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Tri najčešće mane svih šefova

    Ako vas je ponašanje vašeg šefa navelo na razmišljanje o traženju novog posla, Lea McLeod i njena kompanija Job Success Lab savetuju  da ne donosite ovu odluku preuranjeno. Po rečima McLeodove, nijedan šef nije savršen i svaki će vas iznervirati s vremena na vreme. Bitno je, dakle, znati mane vašeg šefa i kako da se sa njima izborite. Evo ih tri najčešće mane svih šefova i saveti kako da se sa njima nosite.

    Vaš šef se neprestano predomišlja

    Neizbežno je da će se u toku nekih projekata okolnosti menjati, to je činjenica biznisa. Međutim,  konstantno nećkanje vašeg šefa i njegova nemogućnost da donese konačnu odluku mogu biti apsolutno izluđujući. Kako rešiti ovaj problem? McLeodova savetuje da kada dobijete novi zadatak od gazde koji je sklon nećkanju, pre nego što ’krenete u akciju’, pobrinite se da vam je vaš zadatak što jasniji.

    Da kažemo da vaš šef ima ideju da pojača prisustvo vaše firme na društvenim mrežama, u cilju ostvarenja boljeg odnosa sa klijentima. Nemojte odmah otrčati da postavite kojekakav status na Facebooku, Twitteru ili na neku drugu platformu za društvene komunikacije, prvo mu postavite par pitanja.

    Na šta tačno mislite kada kažete ‘pojačati’?

    Kako će ovo pomoći našoj strategiji za razvijanje biznisa?

    Kakve rezultate očekujemo od ove inicijative?

    Kako ćemo izmeriti te rezultate?

    Ovim pitanjima pružićete vašem šefu priliku da preispita svoju odluku i potencijalno uvidi da je ona pogrešna ili ispravna, pre nego što je bilo kakva akcija preduzeta. Time ćete uštedeti mnogo vremena vašem gazdi, a i vama.

    Vaš šef je uveren da radite samo ako ste u kancelariji

    Mnogi poslodavci izjednačavaju produktivnost sa vremenom koje zaposleni provede u kancelariji. Zašto? Odgovor je jednostavan, lako je izmeriti broj sati koje neko provede u kancelariji, sa druge strane, teško je pronaći merila za nečije rezultate ili doprinos.

    Međutim, ako ste u situaciji gde je izuzetno bitno da provedete neko vreme van kacelarije da biste najbolje obavili svoj posao, onda je od velike važnosti da o tome razgovarate sa vašim šefom.

    Prvo ga morate ubediti da su vam jasni dugoročni ciljevi vaše firme i da ste posvećeni ostvarenjima istih. Zatim, predložite raspored rada koji vama omogućava najveću efikasnost i koji biste voleli da pratite u budućnostim, bilo da je to odlazak sa posla u 16 časova svakog dana ili rad od kuće jednog dana u nedelji. Ono što je najbitnije u ovom razgovoru je da demonstirate vašem šefu da ste sposobni da ispunite sve što se od vas očekuje, bez toga da provodite puno rado vreme u kancelariji.

    Šef vam ne daje jasan opis vašeg radnog mesta

    Često ćete primetiti da su poslodavci mnogo bolji u davanju kritike na vaš rad, nego u definisanju radnih ciljeva i onoga što se od vas očekuje. Mnoge studije su utvrdile da postoji jaka veza između posvećenog angažmana zaposlenih i jasnih poslovnih očekivanja.

    Ako još uvek niste imali razgovor sa vašim poslodavcem o specifičnim ciljevima i obavezama vašeg radnog mesta, sada je pravo vreme. Nakon ovog razgovora, pobrinite se da održavate komunikaciju sa vašim poslodavce o vašem radu i napretku. Na prvi pogled, zapisivanje tačnih datuma kada ćete tražiti povratnu informaciju od vašeg šefa u kalendar može izgledati nepotrebno. Ipak, setite se da je veliki deo vašeg posla da učinite vašeg šefa još uspešnijim, a to ćete najbolje uraditi ako znate za šta ste odgovorni i šta se od vas očekuje.

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE