
Neimare samo država može da spasi
Domaćoj građevinskoj industriji neophodna je pomoć Vlade da bi mogla da opstane, upozoravaju sindikati. Investitori očekuju brže izdavanje dozvola i povoljnije kredite, kako ova godina ne bi prošla bez infrastrukturnih objekata.
Sindikati građevinarstva traže od Vlade da se konačno reše neuspešne privatizacije i stečajevi koji traju godinama, ali i da se pomogne domaćoj industriji građevinskog materijala da opstane.
Srpski graditelji polako završavaju započete objekte, i kako kažu, para i kupaca je sve manje. Sindikat građevinarstva i esnaf struke traže da se prekine praksa oko uslova tendera, kako se ne bi prilagođavali isključivo stranim firmama, ali i donese Zakon o inspekcijama.
Mi moramo da imamo jedan kordiniran vrhunski zakon o inspekcijama, koji će neke podizvođače, pa čak i one iz inostranstva, da načini tako da budu socijalno odgovorni, da radnike plaćaju po granskom kolektivnom ugovoru za građevinarstvo Srbije.
Na primer, došao je vlasnik iz Belgije i tamo je jedan građevinski radnik plaćen za satnicu minimum 13 evra, a kod nas u Srbiji je jedan evro, rekao je predsednik Sindikata građevinarstva Dušan Vuković.
Nama je od države potrebno da se oformi banka gde bismo crpeli validne garancije, i da se dobijaju referentni poslovi, kaže konsultant u građevinskom sektoru Goran Rodić.
Od nekadašnjih 90 fabrika za proizvodnju građevinskog materijala u Srbiji, ostalo je samo 16 koje rade sa četvrtinom kapaciteta, a stručnjaci smatraju da srpsko građevinarstvo mora da sačuva i specijalizovana preduzeća.
Za građevinare je najvažniji reprogram dugova, tačnije izmirenje obaveza države prema firmama po osnovu izvedenih radova, kao i smanjenje poreza na građevinske proizvode sa 20 na osam odsto.