HR: Na udaru čistačice, kuvari, vozači

Hrvatska Vlada je izabrala izdvajanje neosnovnih delatnosti u javnom sektoru poput čišćenja, pripreme hrane i pića, zaštite i prevoza. Izdvajanje pratećih delatnosti deo je reformskih i drugih mera fiskalne konsolidacije.

"Želimo dogovor tri strane – sindikata, poslodavaca i Vlade", reforme su nužne, brojne su i u kratkom roku jer smo nasledili potpuno neuređen sistem, istakla je uvodno potpredsednica Vlade i ministarka socijalne politike i mladih Milanka Opačić.

Neosnovne delatnosti koštaju puno, a cilj je – ušteda. Takozvani "outsourcing" zasad neće obuhvatiti zdravstvo. Sprovedena analiza pokazuje značajne razlike u troškovima rada i standardima.

Državi je važno da to ujednači i nađe moderne mehanizme za pozitivne promene. Radnicima se garantuju sva prava, odluku će doneti Vlada, na osnovu podataka i konsultacija sa svim stranama.

Država godišnje na čišćenje, peglanje, kuvanje, održavanje, prevoz i zaštitu potroši 3,4 milijarde kuna bez režijskih troškova.  Na poslovima tih neosnovnih delatnosti zaposleno je 26,5 hiljada ljudi.

Samo na poslovima čišćenja, država ima 13.763 zaposlenih koji čiste 8,9 miliona kvadratnih metara. Na njihove plate godišnje ode oko 950 miliona kuna.

Analizom je utvrđeno da će 2.300 subjekata, budžetskih korisnika biti obuhvaćeno projektom outsourcinga.

Toačan popis sektora i delatnosti očekuje se u naredna dva meseca. Od "outsourcinga" ne bismo trebali da strahujemo, jer će se pružanje usluga nadzirati, kažu vlasti. Na tenderima će moći da učestvuju i firme u državnom vlasništvu.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE