Nezaposlenost u Srbiji (ni)je pala
Izjavu vicepremijera Aleksandra Vučića da je u Srbiji smanjena nezaposlenost za pet odsto, osporavaju opozicija, stručna javnost i sindikati, tvrdeći čak da je broj nezaposlenih i povećan.
Naime, potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić pozvao se na podatke Statističkog zavoda da u poređenju sa aprilom, kada je nezaposlenost bila 25,5 odsto, danas imamo 20,1 odsto, što je ocenio kao "izvanredan napredak“.
Međutim, odmah je reagovala Demokratska stranka istakavši da ti podaci nisu tačni i tražila od Vučića i SNS "da javnosti pokažu gde su ti novozaposleni radnici i da zvanični podaci na sajtu Ministarstva finansija govore upravo suprotno“.
Sa druge strane, prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, broj nezaposlenih je krajem oktobra 2013. dostigao 760.000, što je za 0,1 odsto više u odnosu na septembar, a za jedan odsto više nego godinu dana ranije, piše Danas, a prenosi B92.
Ekonomski analitičar Milan R. Kovačević kaže da tvrdnja o smanjenu nezaposlenosti nije realna i da predstavlja političku izjavu sa ciljem širenja optimizma među građanima.
Vučić se pozvao na rezultate ankete koja je urađena na određenom uzorku i koja nikako ne može biti reprezentativna, odnosno ne može da ponudi realnu sliku stanja. Postojeći relevantni zvanični statistički podaci nikako ne pokazuju rezultate koje je izneo vicepremijer, kaže on.
Naime, prema preseku koji je pravila Nacionalna služba zapošljavanja iz oktobra 2013. godine broj nezaposlenih je povećan, a broj zaposlenih građana se nije povećao, objašnjava Kovačević.
Ni predsednik Udruženih sindikata Srbije Sloga Željko Veselinović ne veruje u verodostojnost podatka o smanjenu nezaposlenosti. Jedini relevantni podaci su oni koje je iznela NSZ, a zvanična statistika pokazuje da je stopa nezaposlenosti u Srbiji 25 do 26 odsto, što predstavlja najveću stopu nezaposlenosti u Evropi, tvrdi on.
Međutim, ono što je važno primetiti je da je realna stopa nezaposlenosti u Srbiji i još veća, jer je bez posla, prema evidenciji relevantnih institucija poput Međunarodne organizacije rada, više od milion ljudi, zaključuje Veselinović.
Foto: Beta