
Prijepolje `bije bitku` za nova zapošljavanja
U Prijepolju očekuju da će podaci za ovu godinu, s obzirom na trend otvaranja novih pogona, pokazati da je premašen prošlogodišnji rast zaposlenosti, kada je stalni posao našlo oko 600, uglavnom proizvodnih radnika.
Prijepolje je jedna od retkih opština u Srbiji u kojoj je porasla zaposlenost u prošloj godini i to za devet odsto, prema podacima lokalne službe za zapošljavanje.
Ovde su, umesto ranijeg giganta Tekstilnog kombinata "Ljubiša Miodragović", nikle fabrike konfekcije sa 500 zaposlenih, kao i fabrika za proizvodnju peleta sa 80 radnika koja je, sa uloženih dva miliona evra, postala jedan od tri najveća izvoznika iz Srbije.
Prema rečima Zorana Starčevića, direktora Fabrike peleta Star Jela, proizvodnja će sa 2.000 tona narasti na oko 3.500 tona mesečno, ugovoren je izvoz za Italiju, a uskoro i za Grčku i Sloveniju.
I kompanija Emilio Steher, koja je uložila više od tri miliona evra u preradu mermera i poludragog kamena, ima godišnji promet od oko 2,5 miliona evra, proširuje tržište, pa se broj zaposlenih stalno uvećava.
Tradiciju prijepoljskih tekstilaca nastavlja desetak preduzeća. Gold star tako nudi sopstveni proizvod i opstaje, jer kineskoj jeftinoj tekstilnoj robi suprotstavlja domaću, kvalitetniju.
U 2013. godini lokalna vlast je iz budžeta izdvojila 10 miliona dinara za stažiranja pripravnika, podstiče se poljoprivreda, projekat regionalne hladnjače je medu najboljima na konkursu NALED, a otvorena je i poslovna zona Kolovrat.
U Prijepolju je, ipak, i dalje svaki sedmi stanovnik nezaposlen, njih 7.000, pa opštinske vlasti čine velike napore da ih uposle, a novi projekti temelje se na realnim mogućnostima i prirodnim potencijalima, u prvom redu u oblasti obnovljivih izvora energije, organske hrane i turizma.
Foto: Facebook