
Žene u EU zarađuju manje od muškaraca
Žene u svim državama Evropske unije manje zarađuju od muškaraca na istim radnim mestima. Za godinu dana dame pri isplati ostanu uskraćene za 2,7 prosečnih plata svojih kolega.
Dok na svaki ‘muški’ dolar u Sjedinjenim Američkim Državama žena zaradi nepunih 77 centi, situacija u Evropi nije nimalo bolja. Sudeći prema zvaničnoj statistici, ne postoji država u Evropskoj uniji gde su žene bolje plaćene od muškaraca za obavljanje istog posla.
Kada se pogleda prosek, poslednji put rađen za 27 evropskih zemalja, muškarci godišnje zarade 34.495 evra, a žene svega 26.513 evra. To je gotovo 8.000 evra manje za godinu dana. Ili, u prevodu: žene za godinu dana ostanu uskraćene za 2,7 prosečnih ‘muških’ plata.
Preko okeana situacija izgleda ovako: zaposleni muškarci u Americi imaju prosečnu godišnju platu od 43.300 dolara, dok je kod žena ona svega 37.800 dolara. Uz rodne razlike u SAD su pristune i rasne, pa Afroamerikanke na svaki ‘muški’ dolar zarađuju 69 centi, a Hispanoamerikanke tek 58 centi.
U Evropi je, pak, sudeći prema podacima Eurostata, primetnija razlika u zaradama zaposlenih između različitih država, koja ide i preko 1.000 posto. Uz to, primetno je i da što više prosečna zarada opada, to se i plata žena procentualno manje razlikuje od plate muškaraca. Ali je uvek, po pravilu, manja. Pa tako Belgijanac zarađuje 46.251 evro, a Bugarin svega deseti deo tog iznosa, odnosno 4.978 evra godišnje. Žene u ovim državama zarađuju 39.642 (u Belgiji), odnosno 4.256 evra godišnje u Bugarskoj.
U Švajcarskoj je prosečna zarada ubedljivo najviša: muškarac godišnje kući odnese 66.664 evra, a žena 52.526, što je tek 83 odsto „muške plate“. Ali mnogi Evropljani, a kamoli Evropljanke, pristali bi i na takvu „žensku platu“, pogotovo one u Bugarskoj (gde je žena plaćena tek dvanaesti deo onoga što prima žena istog obrazovanja i profesije u Švajcarskoj, a muškarac tek neznatno više, odnosno jedanaesti deo plate Švajcarkinje).
Manje od 10.000 evra godišnje prosečne zarade, osim Bugarske i Litvanije, imaju i zaposleni u Letoniji, Rumuniji na Kipru, u Hrvatskoj.
EFEKAT “STAKLENOG PLAFONA“
EFEKAT „staklenog plafona“, koji pokazuje da žene ne rade na poslovima na kojima se primaju najviše zarade, prisutan je i u Srbiji. Prema istraživačkom projektu „Rodni jaz u zaradama žena i muškaraca u zemljama zapadnog Balkana“ razlika između zarada žena i muškaraca u Srbiji iznosila je 3,3 odsto u korist muškaraca. Istraživanje se odnosi na period od 2008. do 2011. godine. Takođe, utvrđeno je da se u javnom sektoru ne uočava platni jaz kada je reč o platama žena i muškaraca između najviših i najnižih zarada, ali da u privatnom on raste kako rastu zarade. Veći jaz među najvišim zaradama u privatnom sektoru upravo ukazuje na prisustvo efekta „staklenog plafona’’