Globalni problem preduzetnika – pristup finansiranju

Preduzetnici iz zemalja članica G20 pozvali su vlade vodećih zemalja sveta da stimulišu kreiranje novih radnih mesta i razvoj privrede, a kao najprioritetnije pitanje koje bi trebalo rešiti na svetskom nivou naveli su pristup finansiranju, što je u globalnoj anketi potvrdilo 70 odsto preduzetnika.

Najnovije istraživanje kompanije Ernst and Young "G20 Preduzetnički barometar 2013" (G20 Entrepreneurship Barometer 2013) poziva države na saradnju sa preduzetnicima u cilju pokretanja ekonomija i kreiranja novih radnih mesta.

Prema tom istraživanju, koje je sprovedeno na uzorku od 1.500 vodećih preduzetnika i kvalitativnim podacima o uslovima preduzetničkog poslovanja u zemljama članicama G20 – Australija, Kanada, Južna Koreja, Velika Britanija i Sjedinjene Američke Države imaju najpovoljniju klimu za preduzetnike.

Blizu 83 odsto preduzetnika saglasno je da bi inovativne poreske olakšice poboljšale preduzetništvo u njihovim zemljama, a pristup finansiranju u različitim fazama razvoja i dalje je primarna briga za 70 odsto preduzetnika.        

"Lakši pristup finansiranju, pojednostavljeni propisi i porezi kao i podržana edukacija i obuka, već su doprineli unapređenju preduzetničke sredine u mnogim zemljama, a njihove vlade su već blisko povezane. Neophodno je razmenjivati primere dobrih praksi kako bi se izbegle greške i posledice sa kojima su se drugi već suočili", smatra globalni lider kompanije EY za javni sektor Uschi Schreiber.

Najbolje rangirane u stvaranja najboljih uslova za preduzetništvo među zemljama članicama G20 su: Australija, Kanada, Južna Koreja, Velika Britanija i Sjedinjene Američke Države (SAD).

SAD vode na barometru po pitanju pristupa finansiranju i preduzetničkoj kulturi, dok je Francuska vodeća po edukaciji i obukama. Najbolje rangirane sa aspekta pristupa finansiranju su SAD, a odmah zatim Velika Britanija i Kina.

SAD, Kanada i Australija, kao i Saudijska Arabija i Indonezija, dobro su se pokazale u obezbeđivanju finansiranja za „start-up" kompanije. 

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE