(INFOGRAFIK) Kojih osam kompanija iz Srbije je među 500 najvećih u Evropi

Na tradicionalnoj rang listi revizorsko-konsultantske kuće Deloitte ’Top 500 kompanija u centralnoj Evropi’ na osnovu ostvarenih prihoda od prodaje nalazi se osam kompanija iz Srbije, tri manje u odnosu na prošlu godinu.

Srpske kompanije na listi 500 najvećih kompanija centralne evrope | Create infographics

Iako su najbolje plasirane srpske kompanije iz sektora energetike i mineralnih resursa, poslovanje kompanija iz ovog sektora u Srbiji je u 2012. godini generalno obeleženo blagim padom prihoda i značajnijim padom profitabilnosti. Do pada prihoda i profitabilnosti je uglavnom došlo u sektoru elektroenergetike i gasa, dok je naftni sektor poslovao profitabilno sa blagim rastom prihoda.

„Ukupan prihod od prodaje 500 vodećih kompanija u centralnoj Evropi rangiranih na Deloitte-ovoj listi iznosio je više od 724 milijardi evra u 2012. godini, odnosno kompanije su zabeležile prosečan rast prihoda od 3,3 % . Međutim, prosečna neto dobit je opala za 4,14% tokom 2012. godine što ukazuje da je poslovno okruženje i dalje neizvesno i puno izazova što otežava kompanijama u regionu da ostvare održivi rast prihoda“, komentariše Žarko Mijović, partner u Deloitte-u.

Najveći broj centralno-evropskih kompanija dolazi iz sektora robe široke potrošnje i transporta (159), a po broju plasiranih firmi sledi ga energetski sektor (150).

Mijović dodaje da “da se tržište sektora robe široke potrošnje nalazi u turbulentnom periodu. Promet robe i kupovna moć građana su svakog meseca sve slabiji, cene rastu zbog rastućeg kursa evra, a trgovci i dalje ne žele da se odreknu visokih marži. Dalje ukrupnjavanje trgovina tek predstoji kako u Srbiji tako i u regionu, a kompanije treba da se i dalje brzo prilagođavaju potrebama kupaca i fokusiraju na inovacije kako bi što bolje prezentovali svoje proizvode i pridobili sve prefinjenije potrošače“.

Deloitte je pored liste kompanija sastavio i listu 50 najvećih banaka na osnovu aktive i listu 50 vodećih osiguravajućih društava na osnovu bruto obračunate premije. U centralno-evropskom bankarskom sektoru PKO BP banka je prva na listi, i pozicionirala se kao najveća centralno-evropska banka. Ova banka je ostvarila rast vrednosti aktive od 9,6% i neto profit u iznosu od 895,8 miliona evra.

“Bankarski sektor Srbije u 2012. godini karakterišu zadovoljavajuća likvidnost, zadovoljavajući stepen kapitalizacije, uz pokazatelj adekvatnosti kapitala bankarskog sektora od 19.9 odsto, što predstavlja neznatan rast u odnosu na prethodnu godinu (19.1 odsto) i indeks koncentracije koji je ostao na relativno umerenom nivou. Prema učešću u ukupnoj aktivi bankarskog sektora, najveća banka je Banka Intesa, a slede je Komercijalna banka i Unikredit banka“, komentariše Nada Suđić, partner u Deloitte-u.

“Međutim, nizak i negativan ekonomski rast, smanjenje kvalitetne domaće tražnje za kreditima, nelikvidnost realnog sektora, kao i ograničena ponuda, usled pooštravanja uslova kreditiranja, uticali su na stagnaciju kreditne aktivnosti bankarskog sektora. Na kraju 2012. godine nekvalitetna aktiva čini 18.6 odsto ukupnih (bruto) kredita, što je posmatrano u međunarodnom kontekstu iznad proseka regiona, ali je istovremeno pokriće problematičnih kredita ukupnim rezervama za potencijalne gubitke među najvišim u regionu. Visok nivo nekvalitetne aktive i tendencija rasta kreditnih gubitaka, zajedno sa poskupljenjem domaćih i inostranih izvora finansiranja, ukazuju na značajne probleme kada je u pitanju oporavak profitabilnosti bankarskog sektora Srbije u narednom periodu, “dodaje Nada Suđić.

Poljsko osiguravajuće društvo PZU i dalje drži vodeću poziciju među osiguravajućim društvima, a sledi ga Warta iz Poljske.

“Iako su prisutni spori, ali pozitivni pomaci u smislu rasta učešća premija životnog osiguranja i konstantnog rasta tehničkih rezervi, sektor osiguranja u Srbiji je i dalje nerazvijen, i nalazi se znatno ispod proseka zemalja članica Evropske unije, kao i zemalja centralne i istočne Evrope. Prema iznosu bruto obračunate premije, najveća osiguravajuća kuća je Dunav osiguranje koje u ukupnoj premiji sektora osiguranja učestvuje sa 29.1 odsto, a sledi je Delta Generali osiguranje sa učešćem od 20 odsto. Sazrevanje tržišta i razvoj svesti stanovništva o životnim osiguranjima kao alternativnim vidovima štednje zavisi, između ostalog, i od jačanja poverenja javnosti u ovaj segment finansijskog sistema,” ističe Nada Suđić.

 

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE