Izmene prostornog plana za Južni tok u septembru
Izmene prostronog plana gasovoda Južni tok kroz Srbiju trebalo bi da budu usvojene u septembru i da gradnja pošne po planu krajem godine, najavio je danas tehnički direktor firme South Stream, Pavel Persicki.
On je u Privrednoj komori Srbije, na predstavaljanju izmena prostornog plana gasovoda Južni tok kojima su uključeni i planovi za krake ka Republici Srpskoj i Hrvatskoj, kazao i da bi uskoro trebalo da počne
eksproprijacija zemljišta za gradnju gasovoda.
"Završen je idejni projekat i dat na ekspertizu, urađena je studija uticaja na životnu sredinu i dobijeni svi tehnički uslovi. Sve to I usvajanje izmena prostornog plana u septembru dozvolja da se do kraja godine dobije dozvola za gradnju i pošnu radovi", kazao je Persicki.
Pošela su i istraživanja i razgovori sa vlasnicima parcela, kazao je on istakao da će u "najskorije vreme početi eksproprijacija zemljišta na parcelama gde će se prvo graditi".
Persicki je rekao da će za eksproprijaciju važiti tržišni uslovi I cene zemljišta već formirane u opštinama dodajuchi da će se sve raditi u saradnji sa nezavisnim procenitaljima, ali nije želeo da iznese prosešnu cenu otkupa.
On je kazao i da će najteža za gradnju biti prva deonica gasovoda Južni tok u Srbiji duga oko 150 kilometara, od ulaska iz Bugarske kod Zaješara, jer je reš o brdovitom i planinskom području, ali da to
nije problem jer gasovodi se grade i na mnogo komplikovanijem terenu.
"Gasovod Južni tok je po karakteristikama i razmerama jedan od njaznačajnijih projekata u Srbiji. Predviđeno je da njegovo korišćenje počne u 2016. godini", kazao je Persicki.
Na pitanje da li je počela izrada izmene prostornog plana kojim bi se predvidela gradnja takozvanog južnog kraka Južnog toka ka Makedoniji, Persicki je kazao da trenutne izmene plana to ne sadrže.
Na skupu je rečeno da gasovod Južni tok sa kracima ka Hrvatskoj i Republici Srpskoj prolaziti kroz teritoriju 33 grada i opštine u Srbiji, da je osnovna deonica duga 422,4 kilometra, odvojak prema Hrvatskoj 50 kilometara, a prema Republici Srpskoj 107 kilometara.
Prema ranijim informacijama, vrednost gradnje deonice u Srbiji biće oko 1,85 milijardi evra.
Gasovod Južni tok dopremaće ruski gas cevovodom ispod Crnog mora, a zatim kopnom, preko Bugarske, Srbije, Madjarske, Slovenije i Italije do potrošača u Jugoistoccnoj Evropi i EU.
Izgradnja tog gasovoda koja bi trebalo da košta 16 milijardi evra, počela je decembra 2012. u Rusiji, a gasovod bi trebalo da proradi krajem 2015. godine.
Nosilac projekta je ruska državna kompanija Gasprom, a deo projekta u Srbiji realizovaće preduzeće Južni tok Srbija u kojem Gasprom ima 51 odsto, a Srbijagas 49 odsto kapitala.